İSA TİNTED

Resim
Resim
alt
alt

       Salma yumurta tavukçuluğunda tercih edilebilecek ırklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır Dayanıklı fiziki yapısı, az yem tüketimi ve yıllık %97 oranında yumurtlama verimi vardır. Fransa’ya ait bu saf kan yumurta tavuğu ırkının 1980 li yıllardan itibaren Fransız Araştırma Enstitüsü tarafından hibrit yöntemi ile üretimine başlanmıştır. Endüstrinin ismi olan Institut Selection Animale kuruluşunun kısaltması olarak İSATİNTED YARKA adını almıştır. Dünyada ise White Tinted ve Nowa Tinted olarak iki farklı renkte bulunmaktadır. Yumurta tavuğu üreticileri için mükemmel özelliklere sahip bir ırk olan İSA TİNTED veya NOWA TİNTED; ülkemiz iklim koşullarına kolay uyum sağlaması, bakımının kolay olması, %97-100 lük yaşam gücü, az yem tüketimi ve yüksek kalitede yumurta verimi ile salma yumurta tavukçuluğunda ideal ırklar arasında yerini almıştır. Köy tavuğu yumurtası üretimi yapmak isteyen girişimciler için TİNTED tavuk detay özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.

      TİNTED YARKA, beyaz parlak tüylere sahip, uysal, minimum yem ile maksimum yumurta üretimi sağlayan, diğer tavuk ırklarına kıyasla sağlık açısından daha dayanıklı düz beyaz renk yumurta tavuğudur. Günlük yem tüketimi ortalama 100-110 gr. dır. Salınarak bakıldığı takdirde
günlük yem tüketimi 90-100 gr. a kadar düşmektedir. Uygun bakım-beslenme ve kümes koşullarında yıllık ortalama 320-350 arasında yumurtlar. 17-20 haftalarda 1350 gr ortalamasıyla yumurtlamaya başlayarak – 20-22 haftalarda Pik e erişirler ve iki yıl boyunca maksimum düzeyde yumurtlama yaparlar. 29. haftada en yüksek verim düzeyine ulaşırlar.

       İSA TİNTED’in yumurta rengi köy yumurtası rengiyle uyumlu açık krem/ kırık beyaz tonlarındadır ve açık renk köy yumurtası olarak adlandırılır. Yumurtaları kalın kabuklu ve XL boyutta olup ortalama 68-72 gr . arasındadır. TİNTED YARKA yumurtlama evresine geldiğinde 1.34- 1.80 kg. arasında ağırlığa erişir.Yetişkin ağırlığı ortalama 1700 gr dır. TİNTED YARKA TAVUK aktif bir yapıya sahip olduğu için salma tavukçulukta yemlemeden maksimum düzeyde faydalanabilmektedir.Salma tavukçuluğa uygun olarak yetiştirilen yarkaların gaga kesimi veya dağlaması yapılmalıdır. Çünkü gagaları kesik tavuklar yemlemeden minimum yem sarfiyatı ve kanibalizm (gagalama) sorunları ortadan kalkmaktadır.

Site ici arama