• ORGANİK YUMURTA TAVUĞU


  Özellikle Türkiye’de 1950’lardan sonra başlayan aşırı şehirleşmeler, insanlarımızın köyden kopması, büyük şehirlerde yaşamaya başlaması, toplumsal anlamda bir değişiklik olsa da aynı zamanda yediğimizin, içtiğimizinde değişmesine neden olmuştur.

  Şehirlerde artan tüketim yoğunluğu ile, gelişen üretim teknolojileri birleşerek, her gıda maddesinin fabrikasyon olarak üretilmesine başlanmıştır. Fabrikasyon üretimin zararları ise, özellikle son 10-15 yıldır ortaya çıkmış, kanıtlanmıştır.

  İnsanlar, özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlarda doğala, öze dönmeye başlıyorlar. Organik  gıda madde üretimleri de bu talebin ortaya çıkmasıyla artmaya başladı. Özellikle organik sebze ve meyve şeklinde başlayan bu furya sonra hayvansal gıdalarda da başladı. Yumurta ve tavuk sektöründe ise, işte hep özlediğimiz, ‘köy yumurtası’ ve ‘köy tavuğu’  talep ve üretiminde müthiş bir artış oldu.

  Organik Yumurta  ve tavuğu, sağlık ve maddi gelir açısında diğer yumurta ve tavuk üretimlerinde her zaman daha fazla olmuştur. Organik ve doğala dönüşün başlaması ve yumurta, tavuk eti gibi hemen hemen her gün tüketilen gıda maddelerinin tüketimininde çok yüksek olduğunu düşününce, yapılması çok avantajlı olan bir sektör.

  Biz Çetinler Tavukçuluk olarak, Organik Yumurta Tavuğu üretimi yaparak, bu alanda yatırımcılara ve girişimcilere büyük bir destek veriyoruz. Girişimciler ve yaıtırımcılara hazır, yumurtalama dönemine gelmiş, Organik Yumurta Tavuğunu sağlıyoruz.  


 • Organik Yumurta Tavuğu


            Günümüzde organik yumurta üretimine yönelik destekler giderek artıyor gerek devlet tarafından gerekse de uzmanlar aracılığıyla bu üretim sürekli desteklenmektedir. Organik yumurtalar diğer yumurtalara göre çok daha sağlıklı ve besleyicidir. Bunun bilincinde olan kişilerinde tercihleri giderek değişiyor marketlerde, pazarlarda ve diğer satış noktalarında herkesin tercihi artık organik yumurtalardır. Köy yumurtası olarak da bilinen bu yumurtaların rengi kahverengi olur tadı da diğer yumurtalara göre daha güzeldir. Uzmanlar her şeyi doğal olanını tüketmek gerektiği konusunda hem fikir burada yumurtanın ayrı bir önemi vardır çünkü günlük olarak tüm aile bireyleri tarafından tüketilir. Bu kadar çok tüketilmesi nedeniyle sağlıklı olması da büyük bir önem taşır. Talebin çok fazla olması organik yumurta tavuğu yetiştirmek isteyenlerin sayısını arttırmış durumdadır. Olanağı olan kişiler hem bireysel hem de ticari olarak bu iş içerisinde girebiliyorlar.

            Bu konularda acemiyseniz önce ufak bir kümes ile ticaret hayatına girebilirsiniz daha sonra elinizdeki olanaklar çerçevesinde bu faaliyetlerinizi büyütebiliyorsunuz. Büyükşehirlerde alan sıkıntısı yaşandığı için genellikle büyükşehirlere yakın köylerde ya da mahallelerde bu tarz ticari faaliyetlere girebilirsiniz. Ayrıca kanatlı hayvancılık sektöründe yer almak isteyen kişiler devlet tarafından da desteklenmektedir. Gerek sıfır faizli krediler gerekse de hibe kredilerden yararlanabilirsiniz. Belli bir proje belirledikten sonra bunu KOSGEB’e sunduğunuz zaman sizlere belli oranlarda hibe verilecektir bu sayede maddi açından büyük bir rahatlama yaşarsınız. Bunun bilincinde olan çok sayıda girişimci de yatırımlarını bu yönde yapıyor. Hem hibe hem de sıfır faizli kredi desteği sayesinde hayalinizdeki işi çok kısa sürede kurabilirsiniz. Ticaret hayatında yer almak az çok herkesin hayalidir çünkü kendi işinizin patronu olursunuz ve çok iyi para kazanırsınız. Para kazanmak için organik yumurta yetiştiriciliği sizin için güzel bir seçenektir. Pazarlama, ulaşım ve talep konusunda kafanızda soru işareti olmasın aracı kurumlar tüm bu işleri sizin adınıza yürütüyor çevrenize güveniyorsanız ve daha çok kar elde etmek istiyorsanız bu tarz işleri sizde elden yapabilirsiniz. Elde ettiğiniz organik yumurtaların mutlaka alıcısı çıkacaktır gerek satış noktalarında gerekse aracılar ile elinizdeki tüm yumurtaları satabiliyorsunuz. Ticaret konusunda ya da hobi olarak organik yumurta elde etmede kararlıysanız belli bir çaba göstermeniz gerekecektir. Öncellikle uygun şartlarda bir kümes kurmalısınız bu kümesin büyükşehirlere yakın yerlerde olmasına özen gösterin ki kısa sürede tüketiciye elinizdeki yumurtalar ulaştırılsın. Diğer bir detayda yetiştireceğiniz tavukların seçimidir bu konuda Ataks Yarkalar ile Lohman Brown cinsi tavuklar başı çeker. Bu iki cins de ülkemiz için çok uygundur ve çok dayanıklıdır. Ayrıca bu cins tavuklar sizlere yüksek verimli yumurta sunar.

              Organik yani köy yumurtası elde etmek istiyorsanız tavukların doğal ortamda beslenmelerini sağlamalısınız. Belirlediğiniz bahçede ya da alanda tavuklar kendi kendilerine beslenecekleri için yem masrafından da kurtulmuş oluyorsunuz sizin yapmanız gereken tek şey uygun şartları sağlamaktır. Doğal beslenme sonrasında kahverengi yumurtalar elde edeceksiniz bilindiği üzere bu yumurtalar piyasada köy yumurtası olarak bilinir hem görüntüsü hem de tadıyla herkes tarafından beğenilecek ve çok talep görecektir. Verimli yumurtalar elde etmek istiyorsanız aldığınız yarkaların sağlıklı olduğuna emin olmalısınız kesinlikle merdiven altı yetiştiricilik yapan yerlerden ve çok ucuza yarka sunan yerlerden uzak durun. İşinizi garantiye almak istiyorsanız sizlere sunduğumuz en kaliteli yarkalardan faydalanmalısınız. Piyasanın en sağlıklı ve en uygun fiyatlı yarkalarını sizlere sunuyoruz. Deneyimli kadromuz ve piyasa içerisindeki uzmanlığımız sayesinde sizde ticaret hayatına hızlı bir giriş yapacaksınız.
   

 • Organik Yumurta Tavuğu


  Organik Yumurta Tavuğu

              Organik yumurta tavukçuluğunda verimin yüksek olmasını istiyorsanız mutlaka salma tavukçuluğa önem vermek zorundasınız. Özellikle de bu işi ticari bir amaca dayalı olarak yapıyorsanız bu şarttır. Son dönemde ülkemizde de insanların tavukçuluk ve yumurta sektörüne önem verdiklerini görebiliyoruz. Dolayısıyla bu zincirleme bir halka gibi her sektörü de hızlandırıyor. Çevremize baktığımız zaman çok sayıda tavuk çiftliği görmemizin nedeni de bu. Üstelik bu sektörün çok büyük kar bıraktığı düşünüldüğünde bunu yapmamanız içinde bir neden yok. 

              Genelde aileler çocukları söz konusu olduğunda pek çok şeyden kısarak sağlıklı beslenmeyi tercih ediyorlar. Dolayısıyla organik yumurta üretimi de bu anlamda büyük önem sağlıyor.  Maddi açıdan durumu iyi olan aileler bunun çözümünü kendileri tavuk yetiştirerek yaparken bazıları da köy yumurtası adı altında organik yumurta temin etmeye çalışıyorlar. Tavukların yetiştirilme şartları oldukça kolay aynı ı zamanda da yüksek fiyatla satılmaktadır. Fiyatının yüksek olmasının nedeni ise kalitenin üst düzey olmasından değil üretimin seyrek olmasından kaynaklanır. Bazı çiftliklerde üretim kapalı alanda tavukların büyütülmesi yapılırken işini gerçek anlamda yapan firmalar tavuklarını hapsetmemeyi tercih ederler. Bu sayede doğal beslenen tavuk doğal yumurta verecektir. İşte bu da seri bir üretimi getirmeyecek durumdur.

              Organik yumurta tavuğunda fiyatları etkileyen başka bir durum ise tavukların sayısıyla alakalıdır. Sizin yeterince tavuğunuz yoksa o zaman yumurta alımınızda az olacak ve ister istemez bu sektör fiyatları biraz daha yükseltecektir.  Organik yumurta tavukçuluğunda ve yumurta üretiminde fiyatları belirleyen faktörlerden birisi de sağlık sorunudur. Tavuklarınızın mutlaka sağlıklı olmasına bunun içinde uygun ortamın yakalanmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Tavukçuluk sektörü kolay olmasına karşın bir dizi önlemlerin alınmasını gerektiren bir durumdur. Tavuğun civcivlikten sizde olması bu anlamda büyük önem taşır. Bu sayede aşılarının zamanında yapılmış olmasını sağlar ve sağlığının bozulmamasını hedeflemiş olursunuz. Kümeste herhangi bir tavuğun sağlığının bozulması demek diğer tavuklarında bundan bir zincirin halkası gibi etkilenmesi demek olacaktır.

             Salma tavukçuluk şehir içerisinde yapılması mümkün olmayan bir sektördür bu nedenle de şehir merkezinden uzakta bir çiftlikte yapılması gerekir. Eğer ki bir çiftlik kurmaya maddi anlamda gücünüz yoksa o zaman bireysel anlamda hobi bahçesi oluşturarak da kendi üretiminizi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Tavuklar ne kadar geniş bir arazide gezerse o kadar güzel olacaktır. bu gerek beslenmeleri noktasında gerekse etinin tadı noktasında önemli bir konudur. günümüzde kafes tavukçuluğu da artık yerini gezen tavuklara bırakmaya başlamıştır. Özellikle de büyükşehirlere yakın olan köyler bu konuda çok şanslıdır. Çünkü tavuk ya da yumurta üretimini büyük şehirlere çok kolay bir şekilde pazarlayabilirler.
  Eğer sizde tavukçuluk sektöründe ya da organik yumurta sektöründe bende varım demek istiyorsanız mutlaka bu yöntemi denemeniz gerekiyor. Tavukçuluk sektörünün tercih edilmesinde bir çok neden vardır örneğin maliyetin düşük olması ve bu anlamda karında fazla olması sektörü her zaman cazip hale getirmiştir. Kümes hayvancılığında ise bu durum tersi olabilir çünkü tavukları besleyebilmeniz için yeme ihtiyacınız vardır ve bu da karınızın büyük bir bölümünün yem sektörüne gitmesi demek olacaktır.  Üstelik kapalı alanlarda tavuklardan birisinin hastalanması durumunda hastalığın diğer tavuklara bulaşabilmesi de çok hızlı olacaktır. Bu da her zaman bir riskin olabileceği anlamına gelecektir. Hastalıklı bir tavuğun kümesteki diğer tavukları da hastalandırmaması gibi bir durum söz konusu olamaz bu nedenle de toplu tavuk telefleri yaşanabilmektedir. 


 • Organik Yumurta Tavukçuluğun Gelişimi
   
              Organik beslenmeye yönelik insanların daha çok bilinçlenmesi ve organik beslenme kültürünün de artmasıyla organik tavuk yetiştiriciliği ve yumurta üretiminin de arttığı gözlenmektedir. İnsanlar tesislerin yanında bu işlerle uğraşır hale geldi en azından kendilerine yetecek kadar organik yumurta ve tavuk elde etmek için yetiştiricilik faaliyetlerine başladılar. Bu sektörün öneminin artması ve ihtiyaçların fark edilmesiyle girişimcilerinde dikkatini çekmiş son dönemlerde organik yumurta üretimi ve tavuk yetiştiriciliği çok büyümüştür. Günümüzde insanlar organik beslenmenin önemini kavramış ve bu konuda daha bilinçli hale gelmiştir. Normal gıda ürünlerinden daha pahalı olması da insanları etkilememiş organik gıda insanların ilk tercihi haline gelmiştir. Bu durumdan en çok etkilenen kesim tavukçuluk olmuştur. Çünkü tavuk ve tavuk ürünleri en fazla tüketilen gıdalar arasında yer alır insanların hem ucuz hem de sağlıklı olması nedeniyle en çok tercih ettiği gıda ürünleri arasındadır.

             Son zamanlar tavuk üretimi ile ilgili tartışmalar insanları tedirgin etmiş ve organik yumurta ve organik tavuklara dikkat çekilmiştir. Uzmanlarında organik ürünleri tercih edin demesiyle para ikinci planda kalmış sağlık ön plana çıkmıştır. İleri gören girişimcilerde organik üretim için tavuk çiftliklerini hayata geçirmeye başlamıştır. Günümüzde çok sayıda organik üretim yapan bireysel ve ticari işletme görebilirsiniz. Özellikle büyükşehirlerin etrafında ya da köylerde bu tavuk çiftleri kurulur insanlara en kaliteli ve doğal haliyle bu ürünler sunulmaktadır. Organik bir tavuk çiftliği kurabilmeniz için seçmiş olduğunuz tavukların yumurta bırakan ve çok sağlıklı cins olan tavuklar olmasına özen göstermelisiniz. Çiftliğinize getirdiğiniz tavuklar yarka olmalıdır ve bakımlarına çok dikkat edilmelidir. Yarka tavuklar 18-20 haftalıktır yani yumurta vermeye hazırdır. Yumurta tavukları seçerken beyaz tavuk alırsanız beyaz yumurta verir Rhode Island cinsi tavuk alırsanız da kahverengi yumurta alırsınız. Yumurta tavukları 80. Haftadan sonra 110. Haftaya kadar tüy dökmeye başlar ve bu dönem içerisinde yumurta vermezler bu dönem tavukların pişirilmeye en uygun oldukları dönemdir. İzlediğiniz beslenme programına göre bir tavuk haftada ortalama 4-5 adet yumurta verir. Bir çiftlik kurduktan sonra beslenme sürelerini belirlemek adına bir program hazırlanmanız gerekir her şeyin organik olması adına çok iyi bir yem seçimi yapmalısınız. Kırmızı tavuklar beyaz tavuklara göre daha fazla yem tüketirler. Kanatlı hayvanlar genellikle yem olarak vitamin, mineral, tahıl ve proteinlerden oluşan karışımları yerler. Hazırladığınız tavuk çiftliklerinin çok hijyenik olmasına özen göstermelisiniz yem kaplarının ve su ihtiyaçlarını gideren yerlerin temizlik düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Sağlıksız ortamda yetişen tavuklardan verim alamazsınız ve salgın hastalık riski yüksek olur. Bir tavuğa geçen hastalıkla tüm tavuklarınız risk altına girer. Tavuk çiftliklerinde her şeyin ince ayrıntısına kadar düşünmelisiniz her 5 tavuğa bir kuluçka denk gelecek şekilde yerleşim planı yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Organik yumurtalar elde etmek adına hareket eden kafesleri alırsanız tavuklarınızı kolaylıkla otlaklara getirebilir buralarda doğal yollardan beslenmesini sağlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz organik tavukları ve yumurtaları anlaşmalı olduğunuz yerlerde satabileceğiniz gibi dilerseniz de yol kenarlarında, özel alanlarda, pazar yerlerinde rahatlıkla satabilirsiniz. Elde ettiğiniz organik yumurtalar, beyaz yumurtalar ve açık alanda gezdirerek tavuklardan aldığınız tüm yumurtalar tamamen doğaldır ve diğer yumurtalara göre daha sağlıklıdır. Bu yumurtaları ve beslediğiniz tavukları diğerlerine göre çok daha yüksek ücretle satabilirsiniz. Bunların maliyeti daha yüksek olduğu için ve daha çok talep görmesinden dolayı piyasası daha yüksektir. Ticari olarak bu faaliyetleri yürütmek isterseniz de işletmeniz için gerekli ruhsat ve izinleri almanız önemlidir. Daha sonra vergi dairesine yönelik işlemlerini tamamlayıp ardından ambalajlama, soğutma, etiketleme ve ayrıştırma yönetmelikleri çok iyi incelemeniz ve öğrenmeniz gerekmektedir. Organik tavuk ve tavuk ürünleri yetiştiriciliği çok kâr getiren bir sektördür yeter ki siz doğru adımları atın ve insanların güvenini kazanın gerisi gelecektir. Gıda bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikler sizin kurmak istediğiniz işletmenin büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre değişmektedir. Ne kadar büyük bir işletme kurmak isterseniz o kadar detay ve ayrıntı bilmekle yükümlü olursunuz. Yani büyük paralar kazanmak büyük adımlar atmaktan geçiyor.   
     
              Tavuk çiftçiliğinizi kurmadan önce çok iyi bir araştırma yapın ve yönetmelikleri çok iyi öğrenen size uymayan bir durum varsa bunu önceden görmüş olursunuz. Aksi takdirde yapmış olduğunuz tüm masraf ve harcadığınız çaba boşa gider bu işlerin önceliği uygun bir ortam yasal bir zemin ve belli bir sermaye ile iş gücünden geçmektedir. Her şeyden önce bu işi yapacağınız emin olun işi yapmaya başladıktan sonra geri dönüşü size zarar getirecektir. Bu işim emek ve zaman istediğini de unutmayın. Tavuk yetiştiriciliğinde başarı işinizi severek yapmanızdan geçer. Tavuk çiftliği kurmaya başladığınızda ilk olarak sağlıklı civcivleri temin edebileceğiniz güvenilir bir yer bulun ve sürekli bir anlaşma için zemin hazırlayın. İyi bir araştırma yaptıktan sonra ve civcivleri alacağınız yeri belirledikten sonra yapmanız gereken hangi ırk tavuk yetiştireceğinizi belirlemektir. Bunun içinde gerek piyasayı dolaşarak gerekse de internet üzerinden detaylı bir araştırma yaparak seçiminizi yapabilirsiniz. Yetiştireceğiniz tavukların sağlıklı olması ve kontrollerinin yapılması için bir veterinerle anlaşmanız gerekir. Tavuklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve aşılanmalıdır. Veterinerler yetiştirme aşamasında çok önemli bir yer tutar size hangi vitamin ve yemleri kullanacağınız konusunda yol gösterir. Tavuk çiftçiliğin için gerekli olan ekipmanları önceden hazırlamalısınız bunlar genel olarak su kapları, tavuk işleme gereçleri, beslenme ekipmanları, kuluçka gereçleri, atık tasfiye gereçleri ve hastalıklara karşı mücadele etmeye yönelik ekipmanlardır.
   
   
  Neden Organik Tavuk Tüketmek İstiyoruz?
   
              Günümüzde sağlıksız gıda ürünleri insanların sağlıklarını tehdit etme noktasına gelmiş durumdadır. İnsanlar uzmanların da uyarılarını dikkatte almaya başlamış ve organik gıda arama yoluna gitmiştir. Tabi bu durum büyükşehirlerde mümkün değildir zor yollardan getirilen organik gıdalar ya çok pahalıdır ya da ulaşılması çok zordur.

              Bu durumun önüne geçmek adına en çok tüketilen gıdalara yönelik organik gıda sektörü oluşturulmuş insanların en azından sıkça tükettiği gıdalara daha sağlıklı ulaşmaları sağlanmıştır. Tükettiğimiz bu gıdaların en başında da tavuk ve tavuk ürünleri gelmektedir. Hemen hemen her evde tavuk veya tavuk ürünü tüketildiği bir gerçektir. Daha sağlıklı tavuk ürünü tüketmek adına organik tavuk üreten çiftlikler hayata geçirilmiştir. İnsanların çok yüksek fiyatlar ödemeden daha sağlıklı tavuk tüketebilmesinin önü açılmıştır. Organik tavuk çiftçilikleri gıda bakanlığı tarafından kontrol altına alınmış ve sahtekârlıkların önüne geçilmiştir. Şüphesiz insanların sağlığı her şeyden önemlidir ve bunun içinde gerekli özen gösterilmelidir. Günümüzde kurulan organik tavuk çiftlikleri şehir merkezlerinden uzakta sanayinin kirli havasını içermeyecek şekilde şehir dışlarında ve köylerde yapılmaktadır. Doğal yollarla beslenen tavuklardan elde edilen yumurtalar da gerek üreticilerin direk satışları gerekse de aracı işletmeler tarafından insanlara sunulmaya devam edilmektedir.

           Organik gıda tüketiminin özellikle tavuk ve tavuk ürünleri gibi başlıca gıdalarda önemi çok fazladır. Günümüzde aileler çocuklarının sağlıklı bir şekilde gelişmesi adına önceliği organik gıdalara vermiş ayrı bir özen göstermeye başlamıştır. Organik tüketim artık hayatımızın bir parçası olmuştur. 


Site ici arama