İSA TİNTED

       Salma yumurta tavukçuluğunda tercih edilebilecek ırklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır Dayanıklı fiziki yapısı, az yem tüketimi ve yıllık %97 oranında yumurtlama verimi vardır. Fransa’ya ait bu saf kan yumurta tavuğu ırkının 1980 li yıllardan itibaren Fransız Araştırma Enstitüsü tarafından hibrit yöntemi ile üretimine başlanmıştır. Endüstrinin ismi olan Institut Selection Animale kuruluşunun kısaltması olarak İSATİNTED YARKA adını almıştır. Dünyada ise White Tinted ve Nowa Tinted olarak iki farklı renkte bulunmaktadır. Yumurta tavuğu üreticileri için mükemmel özelliklere sahip bir ırk olan İSA TİNTED veya NOWA TİNTED; ülkemiz iklim koşullarına kolay uyum sağlaması, bakımının kolay olması, %97-100 lük yaşam gücü, az yem tüketimi ve yüksek kalitede yumurta verimi ile salma yumurta tavukçuluğunda ideal ırklar arasında yerini almıştır. Köy tavuğu yumurtası üretimi yapmak isteyen girişimciler için TİNTED tavuk detay özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.

      TİNTED YARKA, beyaz parlak tüylere sahip, uysal, minimum yem ile maksimum yumurta üretimi sağlayan, diğer tavuk ırklarına kıyasla sağlık açısından daha dayanıklı düz beyaz renk yumurta tavuğudur. Günlük yem tüketimi ortalama 100-110 gr. dır. Salınarak bakıldığı takdirde
günlük yem tüketimi 90-100 gr. a kadar düşmektedir. Uygun bakım-beslenme ve kümes koşullarında yıllık ortalama 320-350 arasında yumurtlar. 17-20 haftalarda 1350 gr ortalamasıyla yumurtlamaya başlayarak – 20-22 haftalarda Pik e erişirler ve iki yıl boyunca maksimum düzeyde yumurtlama yaparlar. 29. haftada en yüksek verim düzeyine ulaşırlar.

       İSA TİNTED’in yumurta rengi köy yumurtası rengiyle uyumlu açık krem/ kırık beyaz tonlarındadır ve açık renk köy yumurtası olarak adlandırılır. Yumurtaları kalın kabuklu ve XL boyutta olup ortalama 68-72 gr . arasındadır. TİNTED YARKA yumurtlama evresine geldiğinde 1.34- 1.80 kg. arasında ağırlığa erişir.Yetişkin ağırlığı ortalama 1700 gr dır. TİNTED YARKA TAVUK aktif bir yapıya sahip olduğu için salma tavukçulukta yemlemeden maksimum düzeyde faydalanabilmektedir.Salma tavukçuluğa uygun olarak yetiştirilen yarkaların gaga kesimi veya dağlaması yapılmalıdır. Çünkü gagaları kesik tavuklar yemlemeden minimum yem sarfiyatı ve kanibalizm (gagalama) sorunları ortadan kalkmaktadır.

 

 

İsa Tinted Tavuk Irkı Hakkında Merak Edilenler

          Tinted ya da İsa Tinted bir tavuk ırkıdır. Yumurta tavuğu olarak ta bilinen bu ırkın menşei Fransa’dır. Fransa’ya ait olan bu saf kan yumurta tavuğu 1978 yılında Fransa’da yetiştirilmeye başlanmıştır. Fransız Araştırma Endüstrisi tarafından hibrit yöntemi ile üretilmeye başlayan bu ırk, son yıllarda ülkemizde en çok tercih edilen tavuk ırkı olarak bilinmektedir.

Yumurta tavuğu olarak en verimli ırklardan birisi olan İsa Tinted ırkı bu ismi Institut Selection Animale kuruluşunun kısaltması olarak almıştır. Fransız araştırma endüstrisinin kısaltılmış hali bu ırka verilmiş ve o tarihten itibaren İsa Tinted Yarka olarak kullanılmıştır.

 

İsa Tinted Özellikleri

            İsa Tinted ırkı yumurta tavuğu olarak yetiştirilmektedir. Çünkü sahip olduğu özelliklere bakıldığında çok az masraflı olması ve çok verimli şekilde  yumurtlaması onları bu alanda değerli kılmaktadır.

            İsa Tinted ırkının bilinen en belirgin özelliği minimum yem ile maksimum yumurta üretimi yapıyor olmasıdır. Diğer birçok farklı tavuk ırkına kıyasla sağlamış olduğu bu verimlilik ülkemiz tavuk üreticilerinin de dikkatini çekmiştir.

Bir İsa Tinted ırkı tavuk için ortalama değerler rakamsal olarak belirlenmiştir. Şöyle ki İsa Tinted ırkı tavuklar günde ortalama olarak 90 gram yem tüketmektedir. Eğer onlara bakarken salınmasına ortam yaratırsanız bu yem tüketimi günlük olarak 60 ila 70 gramlara kadar düşmektedir. Ve ideal ortamlarda, sağlıklı bir şekilde beslendiğinde yıllık olarak ortalama 290 ila 320 adet arası yumurtlamaktadır.

İsa Tinted ırkı için bilinen ve tespit edilmiş en önemli bir diğer özellik ise doğumundan sonra 17 ila 19 haftalık olduğunda, yaklaşık olarak 1300 gr ağırlığa ulaştığında yumurtlamaya başlıyor olmasıdır. Yetiştin bir İsa Tinted tavuğu yaklaşık olarak 1650 gr gelmektedir. Ve en verimli oldukları dönemlerde yani PİG noktasına ulaştıklarında iki yıl boyunca, çok verimli bir şekilde yumurtlamaya devam etmektedirler. 

 

 

İsa Tinted Irkı Yumurta Özellikleri

          İsa Tinted ırkı en düşük bakım maliyeti ile en yüksek verimlilikte yumurta veren bir ırk olarak bilinmektedir. Ülkemiz iklim koşullarına çok kolay  uyum sağlayabilen bu ırk aynı zamanda kolay bakım imkanları ile en ideal yumurta tavuğu ırkları arasında ilk sıralardadır.

           İsa Tinted ırkının özellikleri ülkemiz şartlarına ayak uyfurabilmektedir. Her tür doğa koluşuna karşı dirençli olması onları değerli kılmaktadır. Ve bu tavukların üretmiş oldukları yumurta özellikleri yine ülkemizde tüketilmesi tercih edilen özelliklere sahiptir.

İsa Tinted ırkına ait yumurtaların en önemli özelliği XL yani büyük boy olmasıdır. Bu ırkın yumurtlamış olduğu yumurtalar ortalama olarak 65-70 gr arasında gelmektedir. her bir yumurta kırık beyaz ve bej renklerde çıkmaktadır. Bu renkler köy tavuğu yumurtasını anımsatan bir özelliktir. Çünkü zaten yapısal olarak ta köy yumurtası ile eşdeğer olabilen yumurtalar üretilmektedir. İsa Tinted ırkı tavukların salınmasına ortam yaratabilecek bir alanda yetiştiriliyor olması, onların köy yumurtası ile eşdeğer kalitede yumurta yapmasına imkan sunmaktadır.

İsa Tinted ırkı tarafından üretilen yumurtaların rengi köy yumurtası rengindedir ve bu yumurtaların kabukları kalındır. Besin değeri ve kalitesi açısından tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok tercih edilen ve tüketilen yumurta türleridir.

 

İsa Tinted Irkı Nasıl Yetiştirilmeli

            İsa Tinted ırkı tavuklar az maliyet ile çok verimlilik sunan bir cinstir. Onlara doğru şartlarda bakıldığında sizler için oldukça verimli yumurta üretimleri yapacaklardır.

            İsa Tinted ırkı tavuklarının salınarak yetiştirilmesi önerilmektedir. Nem, rutubet ve havasız ortamlarda yetiştirilmesi hastalanmalarına ve verimliliklerinin düşmesine neden olacaktır.  

Resim
Resim
alt
alt
Site ici arama