• Lohman Tavuk

  Lohman Tavuk


           Lohman tavuk ırkının Alman kökenli olduğu bilinir. Ancak Türkiye’de de genelde serbest sistemde tavuk yetiştiricileri salma tavukçuluk yöntemini tercih etmiştir. Salma tavukçuluk sisteminde tavuklar kapalı bir kümes içerisinde nasıl rahat ediyorlarsa kümes dışında da aynı şekilde rahat etmesi gerekiyor. Tavuklar kümesin içinde ve dışında rahatlıkla hareket ettiğinden dolayı istedikleri şekilde yem istedikleri zamanda yeşilliklerle beslenirler. Bu da bu tür tavukların yumurtasının doğal olmasını sağlayacaktır. Bu yumurtaların rengi açık veya koyu kahverengi şeklinde olacaktır. Lohman tavuk ırklı düşük yem tüketimi ile birlikte yüksek yumurta serisine sahiptir. Dolayısıyla bu da tercih nedenlerinin başında gelir. İlk yumurtlama genellikle 17–18 haftalarda olacaktır.  Salma tavukçulukta doğal yumurta üretiminde yıl da ortalama 310–320 adet yumurta verimine sahip, verim; bakım, besleme ve iklim şartlarına göre de değişebilmektedir.

         Lokman tavuklar yemlerin günlük olarak tüketilme şekilleri çevrenin etkisine ve lohman tavuklarının yaşlarına göre değişiklik gösterebilir. Bunu içinde bu tavuklara iyi bakmak gerekir. İyi bakım neticesinde ise ortalama olarak bir lohman tavuğu 110-115 gram civarında ağırlığa ulaşabilir. Yumurtalarının ağırlıklarına baktığımız zaman ise bir yumurta 50-70 gram ağırlığında olacaktır. Bu tavuklarda yaşına göre yumurtanın ağırlıkları da değişiklik gösterebilmektedir.  Türkiye’de ve dünyada salma tavukçuluk sektörüne baktığımız zaman lohman tavukların birinci sırada tercih edildikleri bilinen bir ırktır. Lohman tavuk salma tavukçuluk ve de organik yumurtacılık sektöründe uysal olarak tanımlanmasından dolayı yumurtaya başlama süresinin de kısa olması yumurta veriminin yüksek yem tüketiminin az olması gibi durumlardan dolayı her zaman çok fazla talep gören ırk olarak bilinmiştir.  Lohman tavuklarının bilinen özelliklerinden birisi de endüstriyel bir ırk olmasıdır. Yani bu tavukları alıp yetiştirmeye başladığınız da doğru şartları uygulamanız halinde başarınız yüksek olacaktır.

          Lokman tavuk yarkalar genel olarak gürk olma özelliği olan bir ırk değiller ancak nadiren de olsa organik yumurta üretiminde gürk olduğu da görülmüştür. Salma tavukçuluk için birinci sırada talep gören ve tercih edilen Lohman Brown ırkı için önemli olan doğru şartlara ve özeliklere sahip olanını tercih etmelisiniz. Ayrıca Lohman Brown yarkaların salma tavukçuluk için de en ideal ırklardan biri olmakla birlikte, yumurtlama dönemi sona erdikten sonra etinden de faydalanabilirsiniz.
   
           Lohman tavukların yumurtaları halk arasında köy yumurtası olarak da bilinir çünkü yumurtanın görünüş rengi bu şekildedir. Bir Alman ırkı olan bu tavukların çok eski bir yetiştirme tarihleri vardır ve üretimine başlandığı günden bugüne kadar da ticari yumurta tavuğu olarak isim almıştır. Türkiye’deki iklim koşullarına çok rahat bir şekilde uyum sağlayabiliyor ve uyum sağladıktan sonra ise 3 yıl boyunca üretimin de sürekli olarak devam edebilir.

           Çetinler Tavukçuluk olarak si değerli müşterilerimizi bizi takip ederken biz de konuyla ilgili olarak bir ayrıntıya dikkat çekmek isteriz. Firmamız Lohman tavuk konusunda dev kümeslere sahiptir ve ticari olarak bu tavukları 16-17. Haftalara kadar büdev kümeslere sahiptir ve ticari olarak bu tavukları 16-17. Haftalara kadar büyütmektedir. Dolayısıyla size satışını yaptığımız ticari lokman tavuklarımız orijinal olmakla birlikte gerekli olan tüm bakımları da zaman içerisinde yapılmıştır. Tavuklarımızdan memnuniyet konusunda herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz ve 7/24 destek ekiplerimiz satış sonrasında da sürekli olarak istediğiniz zaman iletişim için hazırdır. Biz bu işi yıllardır güçlü bir şekilde yapan köklü markalardan birisiyiz ve sektörde bugüne kadar lider olmamızdaki en önemli nedenlerin başında da bu gelmektedir. Müşterilerimiz bizden aldıkları lohman tavuklarla ilgili bugüne kadar hiçbir memnuniyetsizlik belirtmemiş ve sürekli olarak yeni yarka taleplerinde bulunmuşlardır. Belki ilk kez bizden lohman ya da farklı ırkta bir tavuk talep etmiş olabilirsiniz ve bunun da kafanızda oluşan bir takım soru işaretleri konusunda  destek almak isteyebilirsiniz. Bizimle ilk kez çalışacak olan müşterilerimizin de bilmelerini istediğimiz en önemli özelliğimiz bizim referansları yüksek olan bir firma olduğumuzdur. İster ilk kez isterseniz daha önce onlarca kez bizden sipariş geçmiş olun aynı kalitede tavuklar size gönderilecektir. Lohman tavuk siparişlerinizde belli bir adedin üzerinde adresinize gönderimimiz de mevcuttur. Ancak bunun için öncelikli olarak bizimle iletişime geçerek sayı konusunda görüşmelerimizi gerçekleştirmeniz gereklidir.

  7/24 ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYORUZ

  Lohman Brown Yarka

         Tavuk yetiştiriciliği girişimcilik faaliyetleri kapsamında önemli bir yere sahiptir ve bugün girişimci ruhu içerisinde olan pek çok sayıda kişininde kendisini bu sektör içerisine dahil etmeyi istediklerini biliyoruz. Ancak bilinen şu varki tavukçuluk sektörü her zaman hassas olmuştur ve olmak zorundadır. Bunun içinde satın almış olduğunuz ya da yetiştirdiğiniz tavuk ya da civcivlerden kar elde etmek istiyorsanız mutlaka onların istedikleri ortamı sağlamak zorundasınız. Bu da elbette ki bu sektör içerisinde bilgi sahibi olmanızla başarılı olabilecek bir durumdur. Bir tavuk ya da tavuklar için uygun ortam nasıl olur ve ne kadarlık bir tavuk için kümesin ne kadar büyüklükte olduğunu bilmeniz önemli bir konu olacaktır.

             Tavukçuluk yalnızca para kazanmak amacıyla yapılan bir meslek olamaz bunun içinde öncelikli olarak bu işi seviyor olmanız gerekir. Çünkü tavukların bir canlı olduğunu ve her canlı gibi onlarında sevgiye ve de düzenli bakıma ihtiyacı olabileceğini kesinlikle unutmamanız gerekiyor. tavukçuluk sektörüne genel olarak baktığımız zaman ise son dönemde yumurta sektörünün çok daha fazla rağbet görüldüğü bilinmektedir. Dolayısıyla bu tavuklardan beklediğiniz yumurta verimini alabilmeniz için mutlaka onların isteklerini eksiksiz ve net bir şekilde karşılamanız gerekiyor. Aksi takdirde beklediğiniz performans ve verimi alamayacağınızı da bilmeniz gerekiyor.

            Günümüzde şartlarını göz önünde bulundurduğumuz da her gıdanın içerisinde kimyasal maddelerin olabildiğini görebilirsiniz bu da sağlığı çok büyük tehdit etmektedir. Bilinçlenen kişiler de bu tehlikeyi gördükleri için daha bir organik arayışına girmişlerdir eksinden daha ucuz olanı tercih edilirken günümüzde daha organik olanı tercih edilmektedir. Bu durumun farkında olan girişimcilikle yatırımlarını bu yönde yapmaya başladı. Ticarette başarılı olmak istiyorsanız bu tarz fırsatları ve avantajları iyi değerlendirmelisiniz. Bu koşulları sağlamak çok önemlidir aksi takdirde riski yükseltmiş olursunuz. Salma tavukçuluk için en uygun tavuk ırklarından birisi Lohman Brown cinsi tavuklardır bunlar sadece ülkemizde değil tüm dünya genelinde organik yumurta ve normal yumurta üretimi için kullanılmaktadır.
   
           Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki biz lokman tavuk konusunda yıllarımızı vermiş ve sektörde güçlü bir yere sahip olmuş köklü bir firmayız talep edeceğiniz yarka ve lohmanlarla ilgili olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   
Site ici arama