• Yarka


   
               Belki birçok kişi ismini bile duymamıştır ancak tavuk üretimi ile yakından ilgilenenler konuyu çok iyi bileceklerdir. Yarka tavukların yumurtlama dönemine geçmeden önce bulundukları hale denilmektedir. Tavuklar bildiğiniz üzere kanatlı hayvanların bir cinsidir ancak bir tavuğa yetişkin diyebilmemiz içinde onun en azından yirmi haftalık olması gerekir. Bu yirmi hafta içerisinde tavuk bazı gelişim süreçlerinden geçecektir. Bizim firmamız da yarka tavukları üretimi noktasında ve de onların yetiştirilme sürecinde tamamen uzman veterinerler ve profesyonel yetiştiriciler tarafından sağlıklı ve de kontrollü bir şekilde yapılmaktadır. Kontrollü olan bir tavuğun gelişimi de yeterli araç ve de materyallerle yapılabilmektedir.  Bunun amacı ise tüketicilere daha sağlıklı tavuk ve de yumurta üretimini sağlamış olmaktır. Dilerseniz sözü uzatmadan asıl meselemiz olan konumuza gelelim.  Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra 17 haftalık bir gelişim süreci içerisinde girerler bu 17 haftanın sonunda da yarka denilen döneme gelinir. Burası gelişim sürecinin ilk basamağıdır. Yani belki buraya kadar karışıklık olabilir ama kısaca sizlerin bilmesi gereken konu başlığının özeti civcivlerinin yumurtadan çıktıktan 17. Haftaya gelmesi sonrasında 20 hafta arasında geçen süreye yarka dönemi denilmektedir.

               Firmamız 1986 kurulmuş olduğu günden bugüne kadar çeşitli araştırmalar ve de geliştirmeler içerisindedir. Bu hizmet tamamen müşteri memnuniyetini karşılamak adına yapılmaktadır. Bu araştırmalar neticesinde üstelikte hijyenik ortamlarda geliştirilen yarka ve de tavuk çeşitleri bu süreci tamamlandıktan sonra tüketicilerin buzdolaplarına ulaştırılırlar.  Firmamız civciv üretiminden tutun da yarka tavuk dönemine ve de yumurta tavuğu üretimine kadar çeşitli alanlarda hizmet vermektedir. Ancak bizler çok iyi biliyoruz ki tavukçuluk ve yumurtacılık sektörü içerisinde müşterilerin haklarından yana davranmayan ve de işini tam anlamıyla yerine getirmeyen bir çok firma vardır. Ancak bizim firmamız olan Çetinler Tavukculuk bu konuda tamamen profesyonel ve de güvenilir bir şekilde üretim yapmaktadır.  Bizim için müşterilerimizin kafasında soru işareti bulunmaması için şeffaf olmak oldukça önemlidir.

              Tavuk yetiştirmek bilgi ve de önem ister bu nedenle de firmamız bünyesinde yetiştirmiş olduğumuz tavuklarımız tamamen doğal ve de organiktir.  Bu yüzden de bizden alacağınız her kanatlı hayvan ve de yumurta bizim garantimiz kapsamı içerisindedir. Firmamız tüketicilere lezzetli ve de doğal kanatlı hayvan üretmek için her zaman profesyonel yaklaşımını sürdürmektedir. Bizim için önemli olan konulardan bir tanesi ise Salma tavukçuktur. Salma tavukçuluk hakkında sorunsuz bir şekilde hizmet almak ve de daha detaylı bilgi alabilmek için salma tavukçuluğun üzerine tıklayınız.

  Salma Tavukçulukta DİKKAT! Edilmesi Gerekenler Başlıklar

  ·         Öncelikli olarak elbette ki yumurtanın organik olarak pazarlanmasıdır.
  ·         Bunun yanı sıra satışa uygun yumurta olması şarttır.
  ·         Yumurtanın kesinlikle rengiyle uyum içerisinde olması gerekir.
  ·         Aşağıda ise merak edenler için bilgi vermek adına yumurtalık tavuk cinslerini sıralamak istedik. Belki bilgi sahibi olmak isteyenlerin dikkatini çekecektir.
   
   
   Devamı aşağıda...
   

 • YARKA


  YARKA

  Türkiye’ de tavukçuluk sektörü son dönemde bir hayli ilerlemiş ve de ilgi duyulan konular arasında yer alıyor. Bunun en büyük nedeni insanların artık şehir hayatından sıkılarak doğal yaşama ayak uydurmak istemesidir. Hatta bazı kişilerin emekli olduktan sonraki en büyük hayali tavuk yetiştirerek hem sağlıklı bir yaşam sürmek hem de para kazanabilmek. Bu anlamda size bahsetmek istediğimiz şey ise yarka tavukları olacaktır. Gelin isterseniz ilk önce yarka ne demektir buna bir göz atarak başlayalım.

  Yarka nedir?

  Yarka yumurtadan yeni çıkmış olan bir civcivin 10 ve 20 hafta arasındaki civciv halidir. Bir tavuğun cinsi ve de nasıl büyütülmesi gerektiği önemli bir konudur. bu nedenle de nasıl bir sektör içerisine gireceğinize karar verdikten sonra alım yapmanız yerinde olacaktır. Çünkü her tavuk sizin beklediğiniz başarıyı size sağlayamayacaktır. Türkiye’ de bugün yarka sektörüne baktığınızda ise büyük bir gelişme içerisinde olduğunu da görebilirsiniz.
  İyi bir yarka seçebilmek oldukça önemlidir. Bu nedenle de civciv alırken nasıl bir firmadan almanız gerektiğini çok iyi bilmelisiniz. Firmamız bu konuda size her zaman en garantili ve sağlıklı olan yarkaları sunabilecektir.  Yarkaları iki şekilde gruplandırabiliriz. Bunlardan birincisi yumurta yarkaları ikincisi ise et yarkaları. Yarkalar sağlıklı genç piliçler olarak da bilinmektedir.
  Peki, bu yarkaların cinsleri hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?  Bilmeniz gereken konu başlıkları aşağıda açıklamalı olarak belirtilmiştir.

  Ataks Yarka

  Salma tavukçuluğu içerisinde en iyi ırklardan birisi Ataks yarkadır. Köy tavuğuna benzediği için yumurtası krem renklidir. Özellikle de yumurta üretiminde tercih edilen bir cins olmakla birlikte bir Ataks yarkası yılda 280-300 adet yumurta verir.

  Lohman Brown

  Dünyada yumurta tavukçuluğunun en başında hangisi gelir derseniz Lohman Brown’u size gösterebiliriz. Bir Lohman Brown tavuğu haftada 18-20 adete kadar yumurta verebilir. Bunu da yıllığa vurursanız 320-350 adet yapar.  

  Ligorin
   

  Hollanda ırklı olan ligorin az yem yiyerek daha fazla yumurta vermesiyle bilinmektedir. Bu cins ilk önce Amerikada yaygınlaşmış olmasına rağmen patenti Hollanda’ya verilmiştir. Bugün dünya da 17 ülkede bayiliği vardır.

  Çilli

  En çok tercih edilen tavuk cinslerinden birisidir. İlk olarak 1874 yılında Amerika’da ortaya çıkarılmıştır.

  Sasso 

  Sasso yarkalarının doğal yaşam şartlarının tam olarak sağlandığı kümeslerde yetişirler. Yaşam ömürleri Broiler piliçlerine göre daha uzundur. Doğal yemlerle beslenebilme özelliğine sahiptir.

  Civciv

  Son olarak sizlere civcivler hakkında bilgi verelim. Bir kanatlı hayvanın yumurtadan çıkmış haline denilir. Firmamız özellikle civciv üretimine önem verir. Çünkü sağlıklı bir tavuğun yetiştirilebilmesi için civcivlik dönemi oldukça büyük öneme sahiptir. Civcivin üretimden alıcıya gelinceye kadar bakımlarının doğru bir şekilde yapılmış olması sayesinde daha sağlıklı ve uzun ömürlü olabilecektir. Sizde istediğiniz bir civciv cinsini firmamızdan talep edebilir ve sektörünüzdeki en kaliteli üretimi gerçekleştirebilirsiniz.

  Yarka tavukları bugün dünya da kümes hayvancılığında en çok başarı sağlamış olan türlerin başında geliyor. Özellikle ülkemizde tavukçuluk ve yumurtacılık sektörünün hızlı gelişmiş olması bu alanda daha fazla bilinçlenmeye neden olmuştur.

Site ici arama