• Gezen Tavuk

  Gezen Tavuk


  Gezen Tavuk Nedir?

        Gezen tavuk denildiğinde akla ilk gelen olduğu gibi tavukların kümes dışına çıkıp doğal olarak kendi yemlerini kendileri bulması bu sayede de güneş ışığını doğal ortamda almaları şeklinde tanımlanabilmektedir. Özellikle büyükşehirlerde gezen tavuk bulma ihtimali düşük olduğu gibi gezen tavuk yumurtasını bulmakta mümkündür. Dolayısıyla gezen tavuk ve gezen tavuk yumurtası bunun için kıymetli olarak tanımlanmaktadır.

        Günümüz Türkiye’sinde insanlar artık doğal yaşama özen duyuyorlar ve bu da onların ister istemez daha sağlıklı yaşayabilmesi için bir adım demek oluyor. Bu nedenle de gezen tavuk yumurtası normal çiftlik tavuklarının yumurtasından neredeyse iki kat daha büyük olmaktadır. Piyasada genel olarak baktığımız zaman gezen tavuk yumurtası ismiyle pek çok yerde bu yumurta satılmaktadır. Ancak bu yumurtaların gerçek gezen tavuk yumurtası olup olmadığının da iyi araştırılması gerekir. Bunun içinde bu tür yumurta alınıyorsa sürekli olarak aynı ve bilinen güvenilir bir yerden alınması gereklidir.

         Piyasada bu tür isimle satılan yumurtaların ticari yumurtalardan da hiçbir farkı yoktur. Ticari yumurtaların gezen tavuk yumurtasına göre avantajları ise şu şekildedir. Bu yumurtalar daha hijyeniktir üstelik dışarıdan bakıldığında bile bunu anlarsınız. Dış bölümleri daha temizdir. Ticari tavukların yediği yemler bellidir. Bulundukları ortamlarda bellidir. İlaçlama zamanları geldiğinde düzenli olarak ilaçlanırlar kısacası ticari tavuklar kontrol altındadır. Bir hastalıkla karşı karşıya kalındığı zaman direk olarak müdahale edilir.

  GEZEN TAVUK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR

  Gezen Tavuklarda Suluk Ve Yemlik Adedi Nasıl Hesaplanır?

         Gezen tavuklar için yemlik ve sulukları ister otomatik olarak isterseniz de manuel olarak ayarlanabilmektedir.

  Yarkalar Ne Zaman Satın Alınır Ve Ne Zaman Yumurtlar?

        Eğer ki yumurta amaçlı yarka satın alınmak isteniyorsa bu durumda 16 haftanın dolmuş olması gerekiyor. Bu zamandan önce ya da sonrasına göre tavukların fiyatları hesaplanmaktadır.  Eğer siz yarkanızı 16 haftalık olarak aldığınız da 19–20 haftalara geldiğiniz zaman yumurtlamaya başlayacaktır. 

  Gezen Tavuk Konusunda Satıcıların Yaş İle İlgili Bilgileri Güvenli Midir?

        Gezen tavuklar konusunda maalesef ki bu şekilde bir bilgi vermek doğru olmayacaktır. Çünkü her sektörde olduğu gibi bu alanda da sözüne güvenilmeyecek çok sayıda firma vardır. Bunun içinde gezen tavuk alınmak istenildiğinde mutlaka bilinen firmalardan satın almak gerekir.

  Gezen Tavukların Performansı Hangi Koşullara Bağlıdır?

        Tavuklarda performans beslenmeyle aynı orandadır. Bunun için iyi beslediğiniz bir gezen tavuğun performansı da daha yüksek olacaktır. Eğer ki siz kendinizi düşünerek maddi kaygı içerisine girerseniz o zaman bu tavuklardan gerekli performansı alamazsınız.

  Gezen Tavuk Yumurtaları Çift Sarılı mıdır, faydaları nelerdir?

        Gezen tavuk yumurtaları görünüş itibariyle diğer tavuk yumurtalarından daha iridir. Bunun nedeni ise bu tavukların genelde çift sarılı olarak yumurtladıkları içindir. Aslına bakarsanız piyasa da bu yumurtaların diğer yumurtalara göre daha pahalı olmasının nedeni de buradan kaynaklanmaktadır. Çift sarılı yumurtalar ise dışarıdan bakıldığında daha iridir.

  Çift Sarılı Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

       Çift sarılı yumurtaların diğer yumurtalara oranla büyük olması onun daha besleyici olduğunu göstermez, besin değerleri aynıdır. Tek farkları ise dışarıdan bakıldığı zamanda daha iri görünmesidir.

  Yumurta Tek Sarılı mı Çift Sarılı mı Nasıl Anlaşılır?

        Tek sarılı olsun çift sarılı olsun bu ikisini de yumurtlayan aynı tavuktur. Bunun için farklı bir cins olması da gerekmeyecektir. Ancak gezen tavuğun daha doğal ortamda yemlemesi ve güneş ışığını direk olarak almış olması tavukları daha sağlıklı olmasına neden olur ve bu da yumurtanın çift sarılı olma ihtimalini de yüksel tutar. Tavukların çift sarılı yumurtlamasının nedenlerinin başında ise bu tavukların genç olmaları ve metabolizmalarının hızlı çalışması çift sarılı yumurtlama ihtimalini artırmıştır. Tavuk eğer ki tavukta birden fazla hücre çalışırsa o zaman çift sarılı yumurta olabilecektir. Çift sarılı yumurtlayan bir tavuk genelde ilk yumurtasını bırakıyor ve piliçlikten yeni çıkmışlardır. Çift sarılı yumurta yumurtlamış olan tavuklar bir süre sonrasında tekrar tek sarılı olarak yumurtlamaya devam edeceklerdir. Peki, bunlara istinaden kafanıza farklı bir soru daha takılabilir. Örneğin madem tavuk ilk yumurtaları sırasında bu şekilde yumurtluyor o zaman çift sarılı yumurtanın sağlığa bir zararı olabilir mi? hemen sorunuzun yanıtını verelim.

  Çift Sarılı Yumurta Zararlı Mıdır?

        Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çift sarılı yumurtaların besin değerleri diğerleriyle aynısıdır. Bunun içinde insan vücuduna hiçbir zararı yoktur. tek farkı ise yalnızca daha iri olması ve büyük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu da onların satılırken daha pahalı olmasına neden olmaktadır. Çift sarılı yumurtaların besleyici özelliği arasında ise kalori değerleri vardır. Yani normal bir yumurtadan kalori bakımından daha yüksektir. Örneğin tek sarılı yumurta 80 kalori iken çift sarılı yumurta ise 145 kalori olarak görülmektedir. Eğer ki siz beslenmenize dikkat eden ve de diyet yapan biriyseniz o zaman çift sarılı yumurta yememelisiniz. 

  Çift Sarılı Yumurtayı Nasıl Anlarız?

         Çift sarılı yumurtayı her yerde görebiliriz, marketlerde, tezgahlarda ve pazarda gördüğünüzde büyüklüğünden anlayabilirsiniz. Boyunun büyüklüğü kaz yumurtası kadardır. Çift sarılı yumurtayı özellikle genç tavuklar yumurtladığı için, tavuk besleyen kişi hangi tavuğun çift sarılı yumurta yumurtlayacağını tahmin edebilir. Çift sarılı yumurtadan civciv çıkar mı? Hayır, civciv çıkmamasının nedeni ise yumurta sarısının civciv çıkmasına yeterli olmamasıdır. Çift sarılı yumurta döllense bile bu döllenmeler çok azdır. Onun için çift sarılı yumurtalar kuluçkaya ayrılmaz satışa bırakılır.

  Neden Gezen Tavuk Yumurtası

        Bilindiği üzere insanların temel besin maddeleri arasında yumurtalar geliyor. Yumurtadan almış olduğunuz kalori ve besin değeri diğer pek çok şeyden daha yüksektir. Buna nazaran benzer besinlere göre daha düşük fiyatlı olduğundan dolayı gezen tavuk yumurtası tüketilmektedir. Bir insanın anne sütünden sonra en faydalı yiyeceği olarak yumurta gelir dolayısıyla bir hayvansal kaynaklı besin olmasına karşın da içeriğindeki yağ oranı çok düşüktür.

  Gezen Tavuk Yumurtası İçindekiler

         E vitamini, A vitamini, Beta, Karoten,Omega3 tavuğun yumurtasının içeriğinde bu besinler olduğundan dolayı besleyiciliği oldukça da yüksektir.
  Firmamız size gezen tavuk satışı konusunda gerekli olan her türlü bilgiyi sağlayabileceği gibi aynı zamanda sağlıklı ve kaliteli tavuklar sunacaktır.
   
   


Site ici arama