• Sizler için en iyi hizmet ve en iyi kalite...

  ÇETİNLER TAVUKÇULUK


  1986 yılından beri hizmet veren Çetinler Tavukçuluk ,

  yeni web alanıyla siz değerli müşterilerin hizmetindedir.


  Daha güvenli ve sağlıklı hizmet için iletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz.


  BİZDEN FİYAT ALMADAN TAVUK ALMAYA KARAR VERMEYİN.


  Firma Sahibi :   MEVLÜT ÇETİN

  Telefon : 0544 943 03 38


 • Google Arama  Sitemde Arama

   


 • Yarka Satışı • Tavuk Satışı

 • Yumurta tavugu satisi / Yumurta Tavugu Fiyatlari


         Yumurta Tavuğu Satisi   Dünya üzerinde yaklaşık olarak 600 bin canlı hayvan türü bulunuyor. Bu türlerden 10 bin’i kuşlara aittir ve tavuklar da kanatlı bir hayvan olduğundan dolayı kuş türleri arasında gösterilebilir. Kuşlara genel olarak bakarsak ise sayısal anlamda en kalabalık grubu tavuklar oluşturuyor diyebiliriz ancak burada kesin bir sayı verin derseniz tam olarak bir açıklama yapamamakla birlikte bugün dünya genelinde yaklaşık olarak 9 milyara yakın tavuk üretimi olduğunu söyleyebiliriz. Tavukları zoolojik bir sınıflandırma içerisine değerlendirirsek sülünler familyasından olduklarını söyleyebiliriz ve evcilleştirilmiş olan gup gallus domesticus olarak isimlendirilirler.

         Tavukların evcilleştirilmesine baktığımız zaman insanlık tarihinin ilk dönemlerine kadar gidecektir. Ancak kesin bir zaman da bilinmemektedir. Tavukçuluk ilk olarak eski Mısır’da yapılmaya başlanmış ve o dönemlerde yapay fırınlar yapılarak burada üretim sağlanmıştır. günümüzde o fırınların örnekleri halen Mısır’da bulunmaktadır.

         Tavukçuluk üretim ve satışıyla ilgili olmakla birlikte ıslah, kuluçka, barındırma, yemleme gibi durumları içerir. Bu anlamda tavuğun korunması, beslenme pazarlama noktasında önemlidir. Tavukçuluk hayvancılık sektörü içerisinde ana kollardan birini oluşturmakta dolayısıyla tarımsal faaliyetler içerisinde yer almaktadır. Bu da tavukların yetiştirilmesinde teknik insanların olmasını gerekli kılmış ve sektör hakkında eğitim alınmasını sağlamıştır. Tavukçuluk tek başına düşünülmediğinden dolayı beraberinde birçok sektörü de ayaklandırmaktadır. Örneğin yumurta tavuğu ya da yarkalar.

        Tavukçuluk sektörü hayvancılık ve tarımsal faaliyetler konusunda daima geliştiğinden dolayı gün geçtikçe de artan bir ilgiye maruz kalmıştır. Tavuk ürünlerini genel anlamda değerlendirecek olursak ülkemizde de önemli bir sorun olan yetersiz beslenme noktasında da problemin çözümü için doğru yararlanılabilecek olan bir yoldur. Hızlı erişebilmek ve ucuz olması da besin kaynaklarının en başında gelmesine olanak sağlamıştır. Mesela tavuk yumurtası içerisinde protein, vitamin ve mineraller bulunduğundan hem lezzetli, hem besleyici hem de sağlıklı bir besin aracıdır. İster tek başına olsun isterse diğer yiyeceklerle birlikte çok rahat bir şekilde tüketilebilir. 

          Tavuklar için yalnız besin kaynağı demek doğru değildir aynı zamanda aşıların hazırlanmasında döllenmiş yumurtalar kullanılabilir dolayısıyla yenemeyecek olan bir yumurta da gübre yapımında kullanılabilecektir. Tavuk yumurtası her alanda değerlendirilebilir mesela matbaacılık, fotoğrafçılık, ciltçilik, şarap, şampuan ve dericilik mesleğinde tercih edilebilir. Yumurtanın kendisi kadar kabukları da önemli bir vitamin kaynağı olarak bilinmektedir.

  YUMURTA TAVUK SATISI

          Yumurtanın insan hayatı için ne kadar önemli olduğuna yukarıda değindik ancak bu bir anlamda yumurta üretimine de gözlerin çevrilmesine neden oldu. Dolayısıyla yumurta tavuğu sektörü içerisinde tavuk ırkları da ayrılmaya başladı. Üreticiler tavuk alırken henüz civciv ya da yarka aşamasındayken yumurta tavuğunu tercih ediyorlar. Bu da kendi sektörü içerisinde daha doğru ve emin adımlarla hareket etmelerine olanak sağlıyor. Yumurta sektörü içerisinde bende varım demek isteniyorsa bu durumda verimde önemlidir. Modern bir yumurta tavukçuluğunda başarı aşağıdaki maddelere göre değişiklik gösterecektir.

  • Yumurta tavuğu besliyorsanız yıllık yumurta üretiminiz tavuk başına en a 240 olmak durumundadır.
  • Bir tavuktan tam olarak verim alınması isteniyorsa bir düzüne için tavuğun yediği yem miktarının 2 kilogram olması gerekir.
  • Tavukların yumurtlama dönemi içerisinde en fazla % 1-1,25 oranında ölüm gerçekleşmesi gerekir. Bu oranın üzerinde olan ölümler tavukçuluk sektörü için önemlidir ve mutlaka müdahale edilmesi gerekir.
  • Tavuktan almış olduğunuz büyük yumurta oranının % 70-75 üzerinde olması gerekir.
  • Kırık yumurtaların sayısı % 2’yi geçmemesi gerekir.

   Yukarıdaki hedefler doğrultusunda en verimli şekilde üretim gerçekleştirebilmeniz için mutlaka yeteri sürüde tavuğunuzun olması gerekir. Tavukçuluk sektöründe sürü sayınız ne kadar fazla olursa kazancınız da o kadar artacaktır.
   


 • Yarka Tavukçuluk Nasıl Yapılır?              Makalemizde sektöre yeni başlayacak olanların merak ettikleri ve öğrenmek istedikleri soruların yanıtlarını vermek istedik. Aklınıza gelebilecek her türlü sorunun yanıtını makalemiz içerisinde bulabileceksiniz. Amacımız tamamen sektöre yeni başlayacak olanları bilgilendirmektir.
  Bizler sektöre yıllarını vermiş ve ürettiğimiz her türlü yarka ile de memnuniyeti kazanmış olan bir firmayız bu anlamda tecrübelerimizden istifade etmek isteyenlere bilgilerimizi aktarmak istedik

  Yarka Tavukçulukta Kümes Kuralları:

          Yarka tavukçuluk sektörüne girmek istiyorsanız ilk önem vermeniz gereken alan kümesiniz olmak zorundadır. Kümes ne şekilde bir malzemeden yapılırsa yapılsın mutlaka sağlıklı bir ortam oluşturulmak zorundadır. Yarka tavukçulukta salma tavukçuluğun bir takım kuralları vardır buna uymak üretim için gereklidir.

         Her bir metre karelik alanda en fazla 7 tavuk olmalıdır. 100 tavuk için konuşacak olursak toplamda 14 metre karelik bir alana ihtiyacınız var. Bin tavukta 140 metrekarelik bir alandan bahsedilebilir. Bu ölçüler tavukların rahatlarının sağlanabilmesi için gereklidir.
  Kümesinize girdiğiniz zaman uzun olan bölüm kesinlikle güneye bakmak zorunda bunun içinde bu tarafa olabildiğince pencere açmanız gerekiyor.

         Kümes tarafına mutlaka ses yalıtımına dikkat edilmesi gerekli. Bunun için sesten uzak bir alana yapmak zorundasınız.

  Yarka Tavukçulukta Işıklandırma Nasıl Olmalı?

          Kümesinizin içerisinde 16 sürekli aydınlık 8 saat karanlik bir alan oluşturulmalı. Özellikle kümese yeni gelen hayvanlar tedirgin olduklarında birbirinin üzerine binmek isteyeceklerdir. Bu korkuyu atabilmeleri için onlara aydınlık ferah bir ortam sağlamalısınız.
  Kümese alındıklarından sonra yumurtaya baslayip %10 verim alindiktan sonra dışarıya çıkarılmalarına başlanabilir. Ve kümeste normal bir ışıklandırma yapılmalıdır. Bir yarka tavuğun yaklaşık olarak 17 saat boyunca aydınlıkta durması gerekir. Yaz ve kış mevsimlerinde bu dengeyi kendiniz ışıklandırmalarla ayarlamak zorundasınız.

  Kümeste ISI Derecesi Ne Olmalı?

          Kışın kümes içerisindeki sıcaklık en az 18 derece olmalıdır. Yazın ise sıcaklık 25 dereceye kadar çıkabilir. Bu aralık uygun olandır. Eğer ki 18 derecenin altına düşecekse bu durumda gereken tedbirlerin alınması gerekir. Eğer bu ısı dengesine dikkat edilmezse yumurta veriminde düşmeler yaşanacaktır. tavuklar soğuk alanlarda birbiri üzerine tüner ve ısınmaya çalışırlar. Kümesinizin içerisindeki ısı derecesinin sıfırın altına düşmesine asla müsaade etmeyin. Yazın ise 30 dereceyi geçmemeli.

  Kümeste Kullanılan Materyaller

  ·         Kümeste çadır ya da prefabrik kullanılabilir ancak önemli olan havalandırmadır. Eğer ki kümesin yeteri kadar penceresi yoksa o zaman mutlaka havalandırma ilave edilmek zorundadır. 
  ·         Kümesinizi yazın sıcağına kışın soğuğuna karşın izolasyonla kaplamanız iyi lacaktır.
  ·         Betonarme yapılarda dış cephenin sıvalı olması gerekir.
  ·         Metal çatı kullanılmışsa mutlaka ısı yalıtımı uygulanmalı. Çatıdan içeriye ışık girebilmesi için plastik paneller kullanılabilir. Bu durum elektrikten tasarruf anlamına gelecektir.
  ·         Zeminin beton olmasını sağlamak durumundasınız.
  ·         Kışın tabana talaş ya da çeltik dökülebilir. Burada 5 cm’e kadar yükseklik yeterlidir.
  ·         Temizleme ve ilaçlama için traktör girebilmesi için geniş kapı bulunmalıdır. Bu tavukların rahatlıkla girip çıkmaları içinde önemlidir.
  Vahşi hayvanlara özellikle gelincik ve sansara karşı açık olan tüm deliklerin kapatılması gerekir.

  Tavukçulukta Tünekler

          Tavuklarda tünekleme alanı önemlidir. Bunun için her tavuk için 18 cm’lik bir uzunluk yeterli olacaktır. Bazı tavuklar yüksekte uyumayı tercih ederken bazıları da yere yakın olmasını tercih eder. Bu nedenle de tüneklerin yüksekliklerini çeşitli boylarda yapabilirsiniz.

  Tavukçulukta Folluk

  ·         Folluk önemlidir tavukların karınlarını rahatça doyurabilmeleri için her altı tavuk için bir folluk gerekir.
  ·         Follukları yerden bir metre yükseklikte yapmanız gerekir. Bu sayede haşere kaplarını da önlemiş olursunuz.
  ·         Follukların genişlikleri 30x40 cm ebatlarında olmalıdır
   

 • Ataks Tavuk Fiyatlari / Ataks tavuk satisi / Ataks yarka


         Ataks Tavuk Fiyatları: Yaşadığımız yüz yılda insan faydası için üretilen birçok şeyin aslında yavaş yavaş insanın zararına olduğu anlaşılmaktadır. Buna teknolojiden tutunda gıda ürünlerine kadar her şey dahildir. Özellikle insan sağlığını ilgilendiren en önemli etken olan gıda ürünlerinin genetikleri ile oynanması çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu hastalıkların tedavi süreci ise hastalığa bağlı olarak bazen yıllar almaktadır. Peki, sağlıklı beslenmek için neler yapmalıyız?

        Her şey’ den önce beslenme alışkanlıklarımızı mümkün mertebe doğal olan ürünlerden oluşturmalıyız. Günümüzde bunun çok zor bir durum olduğu muhakkak. Lakin Dünya’ da ve ülkemizde organik ürün yetiştiriciliği oldukça artmıştır. Organik ürünler tamamen doğal şartlarda yetişen ürünlerdir. Bu ürünlerin tamamen doğal oluşu maalesef fiyatlarına da yansımaktadır. Organik olmayan ürünlerde üreticiler maliyetleri düşürmek adına çeşitli yollara başvurmakta. Tatlandırıcı ve renklendiriciler bunlardan bazıları hatta en hafifleri bile denebilir. Durum böyle olunca insan sağlığı ikinci plana atılıyor.

       Bu bağlamda sağlığımızı korumak ve çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalmamak için organik ürünler kesinlikle tercih edilmelidir. Bütün ürünlerde organik tercih yapmak mümkün değil. Ancak tavuk ve yumurta gibi ürünlerde organik olanlara ulaşmak eskiye göre daha kolay.Birçok insanın sağlık konusunda ki hassasiyeti organik tavuk ve yumurta üreticiliğinin artmasına neden olan faktörlerden biridir. Hayvanların doğal ortamlarında yaşaması verimliliklerini artırdığı gibi alınan ürünün kaliteli ve sağlıklı olmasını sağlar. Aslında ne demek istediğimizi anlamak için deneme yapmak daha iyi bir yöntem olabilir. Örneğin; normal tavuk ve organik tavuk alarak her ikisini de aynı ortamda aynı şartlarda hazırlayıp tatlarına bakmamız yeterli olacaktır. İki tavuk arasındaki bariz farkı damaklarımız muhakkak ki hissedecektir. Bu örneği yumurta ile de gerçekleştirebiliriz. Farkı gördüğünüzde ne demek istediğimizi daha da iyi anlayacaksınız.

        Daha çok organik ürün tercih etmek kendimize ve insanlığa yapacağımız en büyük iyilikler arsında ilk sırada yer almaktadır. Tercihlerin bu yönde olması bu tür ürünlerin artışına sebep olur ve her istediğimiz ürüne kolayca ulaşabiliriz.

        Teknolojinin ilerlemesi ve kolay iş tercihlerinin yapılması gibi çeşitli nedenler tarım ve hayvancılığa olan ilgiyi zamanla azaltmış ve dışarıdan ithal ürün alma durumuna getirmiştir. Tabi ki ithal edilen ürünlerde bazı kriterlere uymak zorunda. Böyle olmasına rağmen çokta sağlıklı olduğu düşünülemez.  

        Dünyanın Tarım ve Hayvancılığa verdiği önem ülkemizde de karşılığını bulmuş, çeşitli teşvik ve hibelerle desteklenmiştir. Hayvancılık konusunda uzman olan insanlarımız bu desteklerden faydalanarak çeşitli fabrikalar kurdular. Bu bağlam da bölge bölge doğal gıda ürünleri satan kişi sayısı da azımsanmayacak kadar artmıştır. Özellikle tavuk yetiştiriciliği ve yumurta üretimi ülkemizde hızla artmaktadır. Buna bağlı olarak tavuk çeşitleri de artmıştır. Bunlardan biri ise Ataks Tavuk tur.

        Yurdumuza 1995 tarihinde Kanada’ dan getirilen bu tavuk türü doğduktan 16-18 hafta içerisinde kendi yumurtasını vermeye başlar. Yıllık tahmini olarak 275 ila 310 arasında yumurta verdiği tespit edilmiştir. Ülkemizde bulunan saf tavuklar ile melezleme yolu izlenerek üremeleri sağlanmış ve Türkiye uzun yıllar sonra hibrit yöntemiyle bu tavukları üretmiştir. Tavuk ithaline karşı ülkemizin aldığı bir önlem olarak’ ta üretildiği unutulmamalıdır.  Verimlilik konusunda oldukça iyi olan bu türlerin yetiştiriciliği gün geçtikçe artmaktadır. Tabi ki bu üretimlere başlamadan önce gerekli araştırmalar  ve ar-ge’ ler yapılmaktadır. Bizlerde biraz bu konulara değinelim.

        Bu tür tavukların günlük ortalama yem tüketimleri 90 gramdır. 60-65 gram yumurta ağırlığı bulunur, renkleri gri ve bej’ dir. Organik tavuk yetiştiriciliği yapan kimselerin gözbebeği haline gelmiştir. Tavuk türleri arasında kapalı renkleri olan bu türler genellikle siyah olup kesik olmayan gagalara sahiptirler. Her türlü hava koşullarına dayanıklı ve özenli bakıldığında hastalanmayan bir tür olma özelliği de kendisine olan ilgiyi artırmaktadır. Tek dezavantajı fazlaca yem tüketmesidir. Ancak fayda maliyet analizi yapıldığında yem tüketim oranı çokta göze batmamaktadır. L ölçülerinde ve çift sarılı olması da cabası.

       Bu tür canlıların bazı dönemlerine de çeşitli isimler verilmiştir. Örneğin; tavukların yumurtlama dönemine gelmeden önceki haline daha doğrusu 17. hafta ile 20. hafta aralığına Yarka denir. Bu dönemde ki tavuğa da Yarka Tavuğu denir. Ancak 20 haftalık bir süreci görmüş tavuklara yetişkin diyebiliriz. Civciv olarak gözlerini dünyaya açan bu kanatlı hayvanlar sonrasında yarka tavuğu ve en sonunda yumurta tavuğu olarak adlandırılır. Bu süre zarfında tavuklar uzaman ekipler tarafından takip edilerek daha sağlıklı ve verimli olmaları sağlanır.

         Kolay bir iş olarak göründüğünden tercih sebebi olan tavuk besleme işi bazı inceliklere dayanmaktadır. Örneğin; kullanılan yem, hayvanların barınağı yani kümes gibi belirtilebilir. Tavukların yiyecekleri ne kadar kaliteli olur ise tavukların hastanla riski düşer ve daha çabuk gelişmeleri sağlanır. Barındıkları kümes ortamı rahat ve korunaklı olmalı. Dışarıdan başka bir hayvanın girmesi önlenmeli çünkü bu da diğer hayvanlardan bulaşabilecek hastalıkların önüne geçer. Aynı zamanda kümeslere bakıcılar ve veterinerler haricinde de kimse sokulmamalı. Bir hayvana bulaşan hastalık aynı ortamda bulunan diğer hayvanlara kolaylıkla geçmektedir. Telef olan tavukların birçoğunun sebebi maalesef budur.

        Kümesler nem den uzak ve belli bir derecede tutulmalı. Tavukların rahatlıkla yemlerini yiyebilecekleri ve sularını içebilecekleri ortam büyük ölçüde sağlanmalı. Tavuk barınaklarının bulunduğu konumda çok önemlidir. Çünkü bu tür canlıların belli aralıklarda dışarıda çıkarılarak doğal ortamdan faydalanmaları gerekir. Seçilen bölgenin tarımsal arazi içinde olmaması ve alçak bölgelerde bulunmaması iyi bir tercih olur. Etrafı çevrili geniş bir arazi tavukların rahat rahat gezmelerine ve doğal havayı istedikleri kadar teneffüs etmelerine olanak sağlar. Her canlının kendi doğal ortamına göre yaratıldığı unutulmamalıdır. Tabi ki tavuklar direk güneş ışınlarına da maruz bırakılmamalı ve çeşitli yerlere gölgelikler yapılmalıdır. Doğal ortamında gezmesi tavuğun vücut gelişimini ileri seviyelere çıkarır. Ülkemiz coğrafi açıdan bu koşullara en uygun ülkelerden birisidir. Hemen hemen her bölge ve şehirde tavuk yetiştiriciliği yapmak mümkündür.

         Eğer hayvan yetiştiriciliği yapıyorsanız bu işe gerçekten ehemmiyet vermeniz gerekir. Çünkü bunlar birer canlıdır. Canlıların bakımı da incelik ister. Her zaman sistemli olunmalı, hayvanların yem ve su gibi ihtiyaçları zamanında karşılanmalı. Tavuklara yemler dışında kalsiyum değeri yüksek besinlerde verilmeli. Bunun için yumurta kabukları en iyi tercihtir. Bir tavuğa ne kadar iyi ve düzenli bir şekilde bakarsanız o tavuktan alacağınız verim aynı oranda iyi olacaktır. Kümes bakımları ve temizliği de periyodik olarak yapılarak yaşam alanları ferahlatılmalıdır.

        Her canlının bir ruh hali vardır. Ruh hali yani psikolojisi iyi durumda olan canlıların size sunacağı hizmetler her zaman üst seviyede olur. Tavuklarda böyledir. Sizin onlara sunabildiğiniz imkanlar kadar onlarda size o kalitede ürün vereceklerdir. Dünyada en çok tüketilen ve lezzetli olan gıdalar arasında ilk sıralarda yer alan yumurtanın kalitesi yukarda belirttiğimiz ince ayrıntılarda gizlidir. Eğer bu kural ve kaidelere uyulursa mükemmel verim ve ürüne ulaşmamak mümkün değildir. Oldukça keyifli olan tavuk besiciliği ve yumurta üretimin her dönem için ihtiyaç olduğu da unutulmamalıdır.


 • Yarka Satışı

  Yarka Satışı          Yumurta çok faydalı, lezzetli ve ucuz olması nedeniyle herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir. Dünyada ve ülkemizde yumurta talebi giderek attığı yumurta sektörü giderek genişlemektedir. Dünya nüfusunun artması talebinde artmasına neden olduğu için yumurta en çok aranan gıdaların başında geliyor. Bugün çevremize baktığımızda marketlerde, pazar yerlerinde, bakkalda ve diğer satış noktalarında yumurta satışları doruk noktadadır. Bu sektör içerisinde yer almak isteyen büyük küçük tüm işletmeler her zaman kar eder. Yapılması gereken en önemli şey yetiştiricilik için doğru adımları atmaktır. Yarka satışı yapan çok yer vardır ancak bunlar arasından en kaliteli ve profesyonel olarak çalışanları seçmek lazım.

         Yarka konusunda en iyi cins tavuklar Lohman Brown ve Ataks Yarka cinsi tavuklardır. Ülkemizde en çok bunların üretimi yapılır ve çok dayanıklıdırlar. Yarka tavukların yetiştirilmesi çok uzun ve zahmetlidir. Yumurta tavuğu yetiştiriciliği yapmak isteyenler civciv dönemden itibaren yetiştiricilik faaliyetlerine girmek isterlerse maliyetleri ve uğraşıları katlanacaktır. En mantıklı olan hazır yarka alıp onları yetiştirmektir. Büyük ya da küçük işletme olarak çok sayıda yarka satışı yapan firma vardır bazıları da bu işi el altında kontrolsüz bir şekilde yapar. Böyle yerlerden uzak durmak gerekir. Kaliteli yumurtalar elde etmek için sağlıklı ve standartlara uygun olarak yetiştirilmiş yarkaları almak en iyisidir. Sağlıksız koşullarda, yetersiz yem kullanılarak yetiştirilen yarkaları aldığınızda kısa sürede hasta olurlar ve hiç verim alamazsınız. Aynı zamanda bir tavuğun hasta olması diğer tavukları da etkilerse kümesteki tüm tavuklar hasta olabilir. Bu nedenle işi bilen deneyimli ve profesyonel olarak hizmet veren yerlerden yarka tavuk alınmalıdır. Son dönemin gözdesi organik yumurtalardır. Hem ticari hem de bireysel olarak çok sayıda kişi organik yumurta üretmeye başlamıştır. Bunun en önemli nedeni pahalı olmasına rağmen daha sağlıklı olduğu için insanlar tarafından aranmasıdır. 3 katı fiyata bile satılsa bugün organik yumurta çok talep görür. Ataks Yarka ve Lohman Brown cinsi tavuklardan organik yumurta almak mümkündür. Bunların sadece kümes ya da kafes şartları daha farklı olmalıdır. Gezen tavuk şeklinde yetiştirildiklerin ve doğal bir ortam sağlandığından çok organik yumurtalar elde edilir. Doğal yumurtanın tadı, kokusu ve görüntüsü daha farklı olur. Yarka tavuğu almadan önce ona uygun bir kümes hazırlanmanız gerekiyor. Normal bir kafesiniz ya da kümesiniz varsa bunu yumurta veren tavuk kümesine çevirmelisiniz. Yarka tavuklarında kendilerine özgü yem standartları vardır. Kümesleri için belli şartları olur havalandırma, kümes ısısı, aydınlatma gibi konulara çok dikkat edilmelidir. Bunun yanında yarkaların sağlık kontrolleri veteriner gözetiminde periyodik olarak yapılması gerekir. Yarka tavuklar 18 ile 21. Hafta aralığında yumurta vermeye başlar satın almak istediğiniz tavuğun bu aralıkta olmasına dikkat edin. Daha yaşlı tavukları alırsanız belli bir hafta sonrasında yumurta vermeyi bırakırlar ve sizde zarar etmiş olursunuz.

         Yarka konusunda yeterince tecrübeniz yoksa bilen birileriyle hareket etmenizde fayda vardır. Yarka satışı yapan yerleri de özenle seçin bilindik, tavsiye edilen ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışan yerlerden alırsanız memnun kalırsınız ve uzun süre çalışma şansı yakalarsınız. Yumurta sektöründe yer almak için sermaye, tecrübe ve girişimcilik konusunda yeterince istekli olmanız gerekir. Bu işler emek ve zaman ister gerekli koşulları sağladıktan sonra kısa sürede yüksek kazanç sağlamanız mümkündür ancak istenen disiplini her zaman korumanız şarttır. Yumurta tavuğu yetiştiriciliği son dönemin en gözde sektörleri içerisinde yer alır pazarlama, talep ve satış konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Sağlıklı yarkalar alarak ve uygun koşullarda yetiştiricilik yaparak işletmenizi gün geçtikçe büyütmeye devam edersiniz. 

  Yarka satışı hakkında bilinmesi gerekenler.
 • Tavuk Satışı

  Tavuk Satışı


         Ülkemizde tavuk satışları her geçen gün artmaya devam etmektedir. Tavuk ve tavuk ürünlerinin ucuz olması ve çok sevilmesi nedeniyle günlük olarak tüketim gösterilir. Et tavukçuluğu ve yumurta üretimi için çok sayıda girişimci tesis kurmakta ve kısa sürede yüksek kazançlar elde etmektedir. Bugün yapılabilecek en iyi yatırımlar arasında tavuk yetiştiriciliği vardır. Düşük sermaye geniş pazar ağı ve yüksek kar nedeniyle girişimcilerin iştahını kabartır. Tabi tavuk yetiştiriciliği ya da yumurta üretimi yapmak için kararlı olmanın yanında bu işin zahmetine girecek cesareti de göstermek gerekir. Kazanç getirisi çok olmasının yanında tavuk yetiştiriciliği çok zahmetli bir iştir. Bu iş için belli bir alan, sermaye ve tecrübenizin olması şarttır. Yumurta tavuk yetiştiriciliği için farklı et tavukçuluğu yetiştiriciliği için farklı bir kümes hazırlamanız gerekir.

         Bunlara göre tavuk cinsleri de seçmek önemlidir. Ülkemizde 1970 yılından itibaren tavuk yetiştiriciliği ve satışları yapılmaktadır. 1990 yılından sonra çok büyük bir ivme kazanan sektör altın çağını yaşamaya başlamıştır.  Özellikle 2000’li yıllardan sonra modern tesislerin kurulması ve tavuk çiftliklerinin sayısının artmasıyla Türkiye tavuk üretimi ve satışı konusunda dünyada söz sahibi ülkeler arasında girmiştir. Bugün ki duruma baktığımızda ülkemiz dünyada en büyük tavuk sektörü içerisinde ilk 10 da yer almaktadır. Dünya ve AB standartlarına uygun olarak üretilen tavuklardan elde edilen tavuk ürünleri ve yumurtalar dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. Özellikle Avrupa yumurta talebinin çoğunu ülkemizden karşılamaktadır. Standartların üzerinde üretim yapıldığı için her geçen gün bu ülkelerden talep de artmaktadır. Yumurta üretimine yönelik yarka tavukların satışları yapılırken tavuk ürünleri içinde piliç satışları yapılmaktadır. Ülkemizin dört bir yanında kurulan tavuk çiftlikleri ve kümesler sayesinde üretimde herhangi bir aksama yaşanmaz. Bu tesislerin çoğu ulaşım ve enerji maliyetlerinin düşük olması nedeniyle büyükşehirlere yakın yerlere kurulmaktadır. En çok tavuk ürünleri ve yumurta tüketimi yapılan il İstanbul olmaktadır. Tavuk ve yumurtanın besleyici değerli çok yüksek olduğu için uzmanlar tarafından da sürekli tüketimi tavsiye edilir. Gelişme çağında olan çocukların günde en az bir yumurta tüketmeleri gerekir. Son dönemlerde tavuk satışlarına yönelik ivme organik yumurta üretimi için yarka cinsi tavuklar üzerine yoğunlaşmıştır. Yarka tavuklar yumurtlama dönemine gelmiş tavuklar için kullanılan bir ifadedir. Bu cins tavuklar uygun koşullarda beslendiğinden bunlardan doğal yani organik yumurta almak da mümkündür.

         Bu cins tavukları alırken de güvenilir yerlerden almakta fayda vardır. 16 ve 21. Hafta aralığından alınan yarkaların sağlıklı olması halinde çok kaliteli yumurtalar almak mümkündür. Civciv döneminden itibaren takip edilmediği için bilindik ve tavsiye edilen yerlerden almaya özen gösterin. Tavukların hangi şartlarda büyüdü ve geliştiği çok önemlidir. Sağlıklı koşullarda yetiştirilen yarkalar ve diğer tavukların en büyük farkı uzun süre verim alınması ve kaliteli yumurta vermeleridir.  Tavuk yetiştiriciliği işini ticari olarak yapacaklar mutlaka öncesini ve sonrasını iyi hesaplamalıdır. Tavukların temin edileceği yerlerin seçilmesi, tavukların tutulacağı ve besleneceği alanın belirlenmesi ve satışlar için uygun yerlerin bulunması önemli aşamalardır. Yumurta tavuğu yetiştiriciliğine küçük girişimci olarak başlayıp kısa sürede büyük bir işletme haline gelen çok sayıda kişi vardır. Başarı sizlerin ne kadar kararlı ve istekli olmanızla alakalı bir durumdur. Ticari değil de bireysel olarak tavuk yetiştirmek isteyen kişilerde yumurta için en uygun olan cinsler Lohman Brown ve Ataks Yarka cins tavukları almaları gerekir. Bu tavuklar her ortama kısa sürede adapte olur ve yüksek verimlidirler. 

  Tavuk satışı hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler.
 • Yarka Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler


  Yarka Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

       Yarka satışı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır. Ancak isterseniz bu maddeleri gözden geçirmek için Türkiye’ de yarka üretimine bir göz atalım.
  Türkiye’de tavukçuluk sektöründe ekonomik olarak faaliyet gösteren pek çok firma var. Ancak bu firmaların arasında çok azının başarılı satış grafiğini yakaladıklarını görüyoruz. Çünkü yarka satışı yaparken dikkat etmediğiniz takdir de sektörde başarılı firmalar arasında olmanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle de firmamız sizin bu sektör içerisinde başarılı ilerleyebilmeniz ve ticaretinizin sorunsuz olması noktasında size dönem, dönem tavsiyelerde bulunabilir. Peki, doğru bir yarka üretimi ve satışı için önemli olan konular ve kurallar nelerdir?

  Firma Kriteri

        Öncelikli olarak firma seçerken bir takım kriterlerinizin olması gerekir. Tavuk ve civciv alımında marka önemlidir. Bu nedenle de mutlaka güvendiğiniz firmalarla görüşme yapmalısınız. Birkaç firma ile görüşüyorsanız öncelikli olarak onlardan fiyat teklifi almalısınız. Anlaşacağınız firma hakkında kafanızda herhangi bir soru işareti kalmaması gerekiyor. Firmamız bu anlamda yılların vermiş olduğu deneyime dayanarak müşterilerine her zaman başarılı sonuçları olan satışlar yapar. Bu nedenle bizi tercih ediyor olmanız anlaşmalı firmanızı köklü bir kuruluştan seçme imkanını size tanımış olacaktır.

  Aldığınız Yarkalar

          Örneğin bizimle ya da bizim gibi profesyonel bir firma ile anlaştınız ve belli bir miktarda yarka siparişi verdiniz. İşte bu noktada almış olduğunuz yarkaların da sağlık durumu önemlidir. Bizim farkımız satmış olduğumuz yarkalarımızın sağlığı konusunda size detaylı bilgiler veriyoruz. Bu sayede almış olduğunuz yarkalarınızın sağlıklarını da yakından takip etmiş oluyorsunuz. Unutmayın ki piyasa da kendisini firma olarak tanıtan ancak merdiven altı üretim yapan çok sayıda firma ve komisyoncu mevcut dolayısıyla aslında onlarda yarkalarının sağlık durumları hakkında çok fazla bilgiye sahip değiller. Size satacakları yarkalardan verim almanız mümkün olmayabilecektir. Sonuç olarak aldığınız yarkaların mutlaka emin ellerden size gelmesini tercih etmelisiniz.

  Kapora Talebi

         İnternet üzerinden yarka satışı yapılıyor. Dolayısıyla size ulaşan firmaları da ilk önce hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın. Özellikle sizden yarkalarla ilgili olarak kaparo isteyenlerden uzak durmanız gerekiyor. Burada yasadışı bu hizmeti yapan ya da komisyonculuk yapan kişiler yarkaların resimlerini göndererek piyasanın da çok altına satış yapmak isteyebilir. Bu konu üzerine dikkatli bir şekilde hareket etmeniz önemlidir.  Düşüncelerinizi Google aracılığı ile halkımız la paylaşmanız sektörümüz açısından daha faydalı olacaktır.

  Adrese Teslimat

           Hangi sektör içerisinde olursanız olun genelde ilk talebinizde alacağınız yanı evet abi ya da yaparız abi olacaktır. bu nedenle o bizim işimiz diyen insanlara karşı daha temkinli hareket etmeniz gerekir. Başarılı bir firma sizi ikna etmeye çalışmaz. Siz zaten onların güçlü olduğunu ve üretimdeki başarısını da bilirsiniz. Bunun için referanslardan yola çıkmakta yeterli olabilecektir. Biz sektörde çok uzun yıllardan beri hizmet veren bir firmayız bu anlamda bize gelen müşterilerimizin büyük bir bölümü referanslar doğrultusunda ulaşmış ve başarımızın da kulaktan kulağa hızlı bir şekilde yayılmış olduğu görülüyor.  

         Bizler firma olarak başarımızı kanıtladık ve hızlı büyümemizi de her yıl sürdürüyoruz. Bu anlamda yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler ışığında sizde yarka satışı yapan bir firmayı tercih edebilir ve başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Evet, ticaret yapmak bir risktir ancak ben risk almayı seviyorum diyerek de paranızı sokağa atmanız gerekmiyor.

        Bizimle iletişime geçmeniz durumunda size yarkalarımız hakkında her türlü gereken bilgi detaylı bir şekilde sağlanacaktır. 

 • TAVUK CİNSLERİ

 • Yarka Tavuk                Yarka tavuk piyasası her geçen gün gelişmekte ve büyümektedir. Gerek insanların tavuk yumurtalarını kendileri yetiştirmek istemesi gerekse de tavuk yumurtası ihtiyacı bu piyasanın hızla büyümesini sağlamıştır. Dünyada ve ülkemizde tavuk yumurtası talebi sürekli artmaktadır. Hem sağlık açısından hem de ekonomik olması açısından en çok sevilen gıdalar arasında yer alır. Nüfus ve diğer sebepler nedeniyle tavuk ve tavuk ürünleri sektöründe talep patlaması yaşanıyor bu durumda yeni tesislerin hızla kurulmasına ve sektörün gelişmesini sağlıyor. Hayvancılık ve hayvansal gıdaların üretimine yönelik devlet desteğinin artması da girişimcileri bu sektöre çekmektedir. Yarka tavuğuna yönelik yatırımlar her zaman kazandırmıştır. Yarka tanım olarak yumurtlama dönemine gelmiş piliç demektir.

             Yarka tavuk alım satımı iyi bir tecrübe gerektirir. Yıllar boyunca tavuk üretimi ve yumurta üretimi içerisinde yer alan girişimciler yarka tavuk üretimine geçiş yaparlar. Genel olarak tavukçuluk sektöründe yer almak isteyen kişiler kurdukları çiftliklerden civciv alarak tavuk yetiştirmek isterler kendi bildikleri tavuklardan yumurta elde ederler ya da etinden yararlanırlar. Yarka tavuk alıp satma işi biraz daha tecrübe gerektirir. Yarka tavuk sektörüne girerken çok iyi araştırma yapılmalı bilindik ve güvenilir yerler tercih edilmelidir. Yumurta sektörüne girmek için elde edilen yarkalar çok sağlıklı olmalı sizi yarı yolda bırakmamalıdır. Direk olarak yarka alım satım işine girmek istemeyenler kendi yarkalarını kendileri yetiştirirler. Bunun içinde tavukları civciv halinde alıp yaklaşık olarak 17 ile 20 hafta bekledikten sonrası tavuklardan yumurta almaya başlarlar. Bu durumu sürekli hale getirmek için iki ayrı kümes hazırlanması gerekir birinde yeni yarka tavuklar için yetiştirme ortamına yönelik bir kümes olmalı diğerinde ise tavukların yumurtalarını toplamak için bir alan gereklidir. Civcivlerin yetiştirilmesi büyük bir önem ve dikkat ister. Yarka tavuğu ırkı belirleme de çok önemlidir bir konudur. Yumurta alınması ve yarka olarak yetiştirilmesi için genelde Lohman Brown cinsi tavuklar tercih edilmektedir. Tüm dünyada ve ülkemizde yumurta üretimi açısından en yayın olarak kullanılan ırktır. Ticaret hayatında ön planda olan kırmızı yumurta üretimi bu tavuklardan sağlanmaktadır. Ortalama 18 ile 20 haftalar arasından yumurta vermeye başlar. Yılda ortalama 320-340 arası yumurta vermektedir ve yumurtaların ağırlıklar 63-65 gram arasında olur. Salman tavukçulukta da en çok rağbet gören ırk Atak-s tavuklarıdır. Yumurta verimi açısından Atak-s tavuk cinsi en ideal olanıdır. Yüksek verimli yumurta ırkı olan bu tür en çok tercih edilen tavuklar arasındadır. Ülkemizin ilk yerli yumurta tavuk türüdür. Ankara tavukçuluk araştırma enstitüsü tarafından projelendirilen bir tavuk ırkıdır. Ortalama 2 ile 3 yıl boyunca yumurta vermektedir. Bu tarz tavuklar tüm şartlara karşı çok dirençlidir. Atak-s tavukları son dönemlerde doğal yumurta üretimi için tercih edilir hale gelmiştir. Yarka tavuk yetiştiriciliğinde mantık yumurta üretimi sağlamaktır. Bu yüzden tavuklardan çok iyi verim almak gerekir bu yüzden de tavukları civciv döneminden itibaren çok iyi yetiştirmek gerekir. Tavuk yetiştiriciliği için ilk atmanız gereken adım civcivlerin yetiştirilmesi için çok uygun bir ortam yaratmaktır. Tavuklar için gerekli geniş bir alan sağlanmalı ve bunlar gelişi güzel değil belirlenen standartlar çerçevesinde olmalıdır. Aksi takdirde yetiştirmeye çalıştığınız tavuklar hastalanabilir ve tüm uğraşınız boşa gider. Öncelikle gerekli kümes için en uygun araziyi belirlemelisiniz daha sonrasında civcivlerin rahat bir şekilde hareket edebilecekleri bir kümes inşa etmeniz gerekir. Kümesin içerisinde civcivlerin ihtiyacı olabilecek tüm altı yapı gereçleri önceden hazır bulundurulmalıdır. Sonradan kümese bir şeyler inşa etmek ya da bir takım gereçleri monte etmek çok zor olur.

              Kümes içerisine yerleştirdiğiniz civcivlerin bakımı ve kontrollerini hiç aksatmadan ve veteriner eşliğinde gerçekleştirmeniz gerekir. Civcivler için ihtiyaç olan tüm suluklar, yemlilikler, kuluçkalar önceden kontrol edilerek yerleştirilmelidir. Tüm aşılamalar zamanında yapılmalı sürekli sağlık kontrolü sağlanmış olunmalıdır. Bir civcivin yarka olabilmesi için önce piliç haline gelmesi gerekir. 17. Hafta ile 20. Hafta arasında olan tavuklara yarka denmektedir. Yarka süresinden sonra yumurta vermeyen başlayan tavuklar yumurta tavukları olarak adlandırılır. Yarka tavukçuluğu günümüzde hem dünyada hem ülkemizde en çok tercih edilen kanatlı hayvan sektörü içerisinde yer almaktadır. 

 • Tavukçuluk ve Yumurta Sektöründe Yaşanan Gelişmeler


             
                 Son zamanlarda büyük bir yükselişte olan tavukçuluk ve yumurta sektörü dünyada geniş bir yer tutmaktadır. Ülkemizde de aynı şekilde tavuk eti ve yumurta tüketimi hem lezzetiyle hem de ekonomik olması nedeniyle sevilerek tüketilen gıdalardır. Bu nedenle tavukçuluk ve yumurta sektörü de ülkemizde son derece yayındır. Özellikle büyük şehirlerin yakınlarında tavuk çiftlikleri kendilerine yer bulmuştur. Hem ulaşım hem de tüketime hızlı sunma açısından büyük şehirlerinde çevresi üretim için seçilmiştir. Tavukların gelişmişi yetiştirilmesi büyük bir özveri istemektedir. Civciv halinde büyütülmeye başlanan tavuklar gelişim aşamasında dikkatli ve hassas davranmak gerekmektedir. Tavuklardan verim alabilmek için civcivlerin kaliteli ve besin değerleri yüksek yemlerle beslenmesi uygun koşullarda büyütülmesi gerekmektedir. Sağlık kontrollerinin zamanında yapılması ve herhangi bir hastalığa karşı gereken özenin gösterilmesi gerekir. Hem tavuğun hem de yumurtalarının bizlere lezzetli ve doğal bir şekilde ulaşması için tüm koşullar yerine getirilmelidir. Civcivlerin büyütülmesiyle başlamak gerekir dikkat edilmesi gerekenlerin başında civcivin su ihtiyacının zamanında karşılanması uygun yemin sağlanması ve haftalık periyotlara göre yem tedarikinin yapılması gerekir. 6 ile 12 haftalık periyodunu tamamlayan civciv piliç halini almaktadır. Yumurtasından yararlanılmak istenen pilice yumurtalık yem verilmeli et ihtiyacını karşılamak için beslenen tavuğa ise besleyici değerleri yüksek yemler verilmelidir. Tavuklar doğal ortamlarında otlarla ve çevreden buldukları börtü böceklerle beslenirler. Çiftliklerle ise tahıllar takviye edilir. İyi yetiştirilmiş bir tavuk yılda 280 ile 300 arası yumurta verir. Tavuğun yumurtlama dönemine gelmiş haline yarka denir. Bir tavuğun yarka tavuk haline gelebilmesi için en az 20 haftalık olması gerekir.

   Tavuk Nasıl Beslenir? Kümes için nelere dikkat edilmeli?
   
                 Tavuk beslemek kolay bir iştir ancak incelikleri de vardır elbet öncellikle bu işi yapmaya kararlı olmanız gerekir. Tavuk yetiştiriciliği özen ve dikkat ister. Tavukların yeterli beslenmesine ve bakımına çok dikkat etmek gerekir. Tavuk beslemedeki başlıca maliyet yem ve uygun koşulların sağlanmasıdır. Yem seçerken kaliteli ve ekonomik olmasına dikkat etmek gerekir. Peki kümes seçimi ve ya yapım aşamasında nelere dikkat edilmeli. Öncelikle kümes ferah tavukların rahat hareket edebilecek büyüklükte olmasına özen gösterilmeli, kümes yerinin seçimi de çok önemli tarım arazisi olmayan ve hafif yüksek yerde olmasında fayda vardır. Kümes şekilden bir yer tasarlanabilir ve ya etrafı telle çevrili bir alan kullanılabilir. Tabi yapılan kümesin ve tavuklar için ayarlanan bölgenin havadar olmasına dikkat edilmeli tavukların direk güneş ışığına maruz kalmamasına da özen gösterilmelidir. Hayvanların metrekare başına gezebilecekleri yerler belirlenmeli, kümes rutubet içmemeli, tavukların bulunacakları ortam ne aşırı sıcak ne de aşırı soğuk olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biride hastalıktır kümese dışarıdan başka bir hayvan sokulmamalı hayvanlarla ilgilenen kişiden başka kimse kümes içersinde girmemelidir. Hayvanlardan birine bulaşacak bir hastalık diğer hayvanlarında da telef olmasına neden olabilir. Bunların yanı sıra tavuklar için özenle folluk hazırlanmalı, yemlikleri olmalı ve suluklara da dikkat edilmeli hayvanların aç ve susuz kalmamasına özen gösterilmelidir. Tavuklar belli aylardan sonra tüy değiştirmeleri nedeniyle yumurtlamazlar. Tavuk beslemek hassasiyet ister, bunun için de belir bir düzen belli kontroller gerektirir. Tavukların kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanması için besinlerine dikkat edilmesinin yanı sıra yumurta kabukları da kümeslerin içine konulabilir. Yumurta kabukları kalsiyum artırımına fayda sağlamaktadır. Dediğimiz gibi tavuk beslenmesi zevkli bir iştir yeter ki gerekli özenin gösterilmesi sağlansın. 

 • TAVUK SATISI         Tavuk satışı önem ve dikkat isteyen bir konudur. Örneğin salma tavukçuluk sektörüne girecekseniz o zaman yapmanız gereken şey tavukların daha rahat dolaşabilecekleri kümes sisteminin dışında alanlar oluşturmaktır. Salma tavuklar bir diğer adıyla gezen tavuklar sayesinde üretiminiz hem daha organik hem de daha kuvvetli olacaktır. Salma tavukçuluklar tavukların istedikleri gibi gezebiliyor olmaları onların doğal yoldan beslendikleri ve dolayısıyla kapalı alanda kalmak zorunda olmadıkları bir yöntemdir. Bu nedenle de sağlıklı bir besi anlamına gelecektir. Salma tavuk satışı yapan firmaların giderek daha hızlı bir şekilde büyümüş oldukları bilinmektedir.

         Salma tavukçulukta hayvanların yumurta dönemine kadar aynı zamanda yardımcı besin olan yemle de beslenmesi gerekiyor. Mesela yarka geliştirme yemleri bu konuda örnek olarak gösterilebilmektedir. Tavukların yumurtlamaya başladıkları zamandan sonrasında ise gezecekleri için yiyeceklerin bir kısmını da kendileri toplayabileceklerdir. Tavukların her istedikleri zamanda yem ihtiyaçlarını kendileri temin edebiliyor olmaları önemli bir konudur.
  Salma tavukçulukta olması gereken arazinin büyüklüğü için şu şekilde bir tanımlama yapılabilir. Mesela bin adet tavuğunuz varsa ortalama olarak 130-140 metrekare bir alan olması gerekir. Bu büyüklük AB standartları tarafından uygun görülmüş olan alandır.
  Salma tavukçulukta tavukların konforunun da düşünülmesi gerekir bu nedenle de kümes bölümündeki konforun sağlanması şarttır. Kümes içerisinde ışıklandırma ve havalandırma istemleri kusursuzca tamamlanmalıdır. Salma tavukçuluk işine girecekseniz seçeceğiniz tavukların yalnızca ticari yumurta üretimi için alınmış olması gerekir.

          Tavukçuluk üretiminde dikkat edilmesi gereken konular çok fazla bu kalitenin artırılması ve sektörünüz içerisindeki başarınızın sürdürülmesi noktasında önemli bir konudur. Türkiye’de tavukçuluk sektörüne baktığımızda görüyoruz ki pek çok firma salma tavukçuluktan yana.

         Salma tavukçuluk sektöründe en çok tercih edilen tavukların cinsleri ise halk arasında bilinen adıyla lohman Brown yani kahverengi renkteki tavuklardır. Bunun yanı sıra siyah renkli olan tavuklarda ilgi görmektedirler. Türkiye’de üretilmiş olan tavuk cinsi Ataks’tır bu tavukların bakımı kolay olduğundan dolayı talep görmüşlerdir.

          ​Tavukçuluk sektörüne baktığımız da yumurtanın önemine değinmeden geçmek olmaz. Yumurta günlük temel ihtiyaç maddelerinin başında geliyor. Özellikle protein yönünden zengin olduğundan dolayı her insan için faydalı bir besin. Ana yemeklerin tamamlayıcısı olabildiği gibi ara öğünlerde de tüketilmesi gerekir. Örneğin diyet menülerinde yumurtanın yeri bir hayli fazladır. Lezzetli olmasının yanı sıra vücuda sağlamış olduğu pek çok fayda vardır bu da yumurtanın Pazar ağının çok fazla gelişmiş olmasına neden olmuştur.

          Alma tavukçuluk önemlidir dedik çünkü aynı zamana organik tavukçuluk olarak da bilinir. Bu nedenle de tüketiciler salma tavuk yumurtasına daha fazla önem vermişlerdir. Bir ürünün organik olarak değerlendirilmesinin birkaç yolu vardır bu nedenle de onlara organik diyebilmemiz için belli başlı denetim ve standartlardan başarıyla geçmiş olması gerekir.
  Tavuk satışı kadar alımı da önemlidir. Doğal ve sağlıklı bir tavuğu satın aldığınız da dikkat etmeniz gereken bir takım durumlar vardır. Örneğin tavuğun aşılarının düzenli olarak ve tam yapılması gerekir. Eğer ki aşıları tam olarak yapılmazsa tavuk bulaşıcı bir hastalık durumunda diğer tavuklarla birlikte telef olabilir.

          Tavukçuluk sektöründe üretim ve büyüme oldukça önemli bir süreçtir.  Bu nedenle de alacağınız tavuklarınız için doğru bir firmayı tercih etmeniz gerekir. Firmamız bu anlamda size yardımcı olabilecek her türlü gelişim ve hizmeti sorunsuz bir şekilde sunabilecek kapasiteye sahiptir. Kullanılan yemler ve de üretimin gerekliliği firmamız tarafından sorunsuzca gerçekleştirilebilir. 

 • TAVUK YETIŞTIRICILIĞI VE TAVUK SATIN ALMA HAKKINDA BILINMESI GEREKENLER


            Tavuk bakımı zahmetli ve disiplin gerektiren bir iştir. Bilhassa Salma Tavukçuluk klasik yöntemler uygulandığı için en zahmetlisidir. Yumurta kalitesi ve veriminin artması açısından tavukların tüm ihtiyaçları zamanında yapılmalıdır. Aşılanma süreçleri, beslenmeleri ve diğer temizlik gibi işlerin zamanında ve düzenli olması gereklidir. Yumurta tavuğu beslemek hele ki organik yumurta tavuğu ise maksimum gayret istemektedir. Salma tavukçulukta en fazla tercih edilen cins Lohman Brown dur. Alman kökenli bu tavuk cinsinin yumurtaları kahverengidir. En az em ve en fazla verimin alındığı bu cins yılda ortalama 320 yumurta verir. Yarka döneminde 90 gram kadar yem tüketen bu cins yumurtlama döneminde ise 120 gram civarı yer.


           Salma Tavukçulukta Salgın Hastalıklara Dikkat
  Tavukçulukta en önemli hususlardan bir tanesi salgın hastalıklara karşı alınması gereken önlemlerdir. Ticari faaliyetlerde girişimciler genellikle kümes tavukçuluğu yerine tavukların özgürce dolaşabilmeleri sebebiyle salma tavukçuluğu tercih ederler. Ancak salma tavukçuluk salgın hastalık riskine açıktır. Bu sebeple tavukların düzenli olarak aşılanması hayati önem taşır. Salgın bir hastalık başladığında tüm tavuklar dakikalar içerisinde ölebilir. Kümeslerin doğru temizlenmesi, sağlık kontrolü yapılması, yumurta değerlerinin kontrol edilmesi, havalandırma, yem ve su durumu ve ısı hayati önem taşıyan faktörlerdir.


            Yarka Dönemi Nedir? Yarka Tavuğu Nedir?
  Tavuklarda yeni doğanlara civciv, genç ve gelişme dönemine piliç, yumurtlama döneminin hemen öncesindeki ergenlik öncesi döneme de yarka denir. Eğer bir girişimci iseniz ve tavuk alacaksanız 16-17 haftaların yarka dönemi olduğunu ve sektörde alınmaya en müsait tavukların yarka döneminde olması gerektiğini unutmayın. Yarka tavuk 2 ila 4 hafta sonra yumurtlamaya başlar. Tavuk alacaksanız sermayenizi merdiven altı ve bilinçsiz üretim yapılmış tavuklara yatırmayın, mutlaka işi uzmanına danışın.


            Organik Yumurta Üretimi İçin İdeal Cins: Ataks yarka
  Saf tavuk ırkından melezlenerek elde edilmiş olan bu tür, yılda 280 civarı yumurta verir. Ankara Araştırma Enstitüsü’nün çalışmaları neticesinde Türkiye’nin ilk yerli yumurta tavuğu olması ve organik üretim için en uygun ırk olması sebebiyle Ataks yarka cinsi tavuklar tercih sebebidir. Yumurtaları gir ya da bej rengidir, özellikle salma tavukçuluk için uygundur ve ideal yumurtayı verir. Verimi 3 yıl süren bu cins yarka döneminden itibaren en fazla verim alınan yumurta tavuğu sayılabilir. Yumurtalama dönemi itibariyle 60 gram civarı olan yumurtalar çift sarılı diye tabir edilen yumurtalardır.


            Tavuk alacağınız firmaya dikkat!
  Az önce de bahsettiğimiz gibi bu işe girecekseniz, her şeyi hesaplamalı, en uygun koşulları sağlamalı ve disiplinli çalışmalısınız. Tavukları alırken ise tavsiyelerimizi göz önünde bulundurarak dikkatli seçim yapın. Daha ucuza tavuk almak isterken, yumurtlama döneminin sonuna gelmiş, verimsiz ya da hastalıklı tavuklar alabilirsiniz. Tavuk alacağınız tesisi mümkünse gezin ya da bilgi isteyin, bilinçsiz ve merdiven altı üretimlere kanmayın. 1986 yılından itibaren sektörü kıskandıran, işini layıkıyla yapan Çetinler Tavukçuluk olarak sizlere bu tavsiyeleri vermekten kaçınmıyoruz, dilerseniz tesisimizi gelin birlikte gezelim. Kalite politikalarımızı ve tesisimizi web sayfamızdan inceleyebilirsiniz, Kayseri Merkezde yer alan firmamızdan fiyat almadan sakın tavuk almayın…
   

 • FİRMA TANITIM


  Firma İsmi : ÇETİNLER TAVUKÇULUK

  Firma Sahibi : MEVLÜT ÇETİN

  Adres : Hasan Arpa Mahallesi, Hasan Arpa Caddesi No:10 Kocasinan/KAYSERİ


  Telefon : 0544 943 03 38


  E-posta : info@cetinlertavukculuk.com  TÜRKİYE'NİN HER YERİNE DAĞITIMIMIZ VARDIR.


Site ici arama