• Ataks Tavuk Fiyatları

  Ataks Tavuk Fiyatları


        Türkiye’de yetiştirilmiş ve geliştirilmiş olan ilk yerli tavuk olan Ataks’ın ilk getirildiği ülke Kanada olmuştur. 1995 yılında ilk kez ülkemize getirilerek burada saf kan tavuklar üzerine yapılan bir çalışma sonucunda ıslah ve melezleme yapılarak üretilmiştir. Uzun yıllar yapılan çalışmaların akabinde üretilmiş olan Ataks yumurta tavuğu verim konusunda da farklı türlere göre daha güzel sonuç vermektedir. Bunun için ataks tavuk fiyatları araştırılırken bunun göz önünde bulundurulması gerekir. Organik tavuk üreticiliği sektörüne baktığımız zaman pek çok yetiştiricinin de bu tavuklar üzerinde rağbetle durmuş oldukları biliniyor.

         Ataks tavuk türünün geliştirilmesi esnasında Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü çok uzun zaman boyunca araştırmalar yapmış ve sonrasında hibrit yoluyla bu tavuğun üretilmesini başarmışlardır. Ataks yumurta tavuğu bir yıl içerisinde 280–310 adet kadar yumurta vermektedir. Bu da melezleme yoluyla üretilmiş olan bir tavuktan alınabilecek en iyi rakam olarak tabir edilebilmektedir. Firmamız ataks tavuklarının üretim ve satış aşamasında siz değerli müşterilerine hizmet verirken her zaman seçkin ve kaliteli davranmıştır. Bu anlamda bizimle iletişime geçmeniz halinde sizin için en uygun çözümleri de geliştirebiliriz. Ataks tavuklarına baktığımız zaman ilk doğumlarından sonra 16–18 haftalar içinde artık yavaş yavaş yumurtlamaya başlayacaklardır. Yumurtlamaya başladıkları andan itibaren de 3 yıl boyunca verimli olarak yumurta üretmeye de devam ederler.

          Ataks tavuklar günlük olarak 80–100 gram yem yerler. Yedikleri yeme oranla yumurtladıkları bir yumurtanın ağırlığı ise 58–65 gram arasında değişkenlik gösterir. Türkiye’de tüketicilerin en çok sevdiği renk olan gri ve bej renginde yumurtaya sahiplerdir. Bu ırk özellikle de yurt dışından getirilen tavuk ithalatının önüne geçmek amacıyla üretilmiştir. Bunun içinde yerli tavuk olarak tanımlanırlar. Günümüzde organik tavuk yetiştiriciliğine baktığımız zaman en çok tercih edilen ırk olması da ticari anlamda iyi bir değere sahip olduğu anlamına gelir. Ülkemizin ilk yerli tavuğu olan bu cins sürekli olarak geliştirilip iyileştirilmeye de devam ediyor.

          Ataks tavuklarının özelliklerinden birisinin de her türlü hava koşullarına karşın dayanıklı olmasıdır. Eğer ki siz bu tavuğu satın aldıktan sonra olması gereken şartlarda yani iyi baktığınız zaman hiç hastalanmadıklarını görebilirsiniz. Tavuklara estetik açıdan baktığınız zaman diğer tavuk türlerine göre renkleri daha koyudur ya da siyah renkte olurlar. Ağız bölümlerinde gagaları kesik olmaz. Bunun içinde organik tavuk üretimine baktığınız zaman en uygun tavuk olarak bilinirler. Ataks tavuğu yetiştirerek güçlü bir verim almak isteniyorsa kesinlikle birinci kan olmasına dikkat etmek gerekir. Bunun içinde her siyah tavuk ataks değildir diyebiliriz. Bunun içinde ataks tavuk alırken firmamız gibi bildiğiniz ve üreticilerin en çok tercih ettiği markamızı tercih etmenizde fayda var. Tavuk alırken mutlaka güvendiğiniz yerde almalısınız.

  Ataks Tavuk fiyatları Ne Kadar?

           Ataks tavuklarının meralama ve otlama kabiliyetlerine baktığımız zaman başarılı bir cins olduklarını görebiliyoruz. Yaşadığınız çevredeki şartlar kötü dahi olsa dayanıklıdır ve bunun içinde yem seçeneklerini çok iyi değerlendirirler. Siyah tüylü, kahverengi göğüs gerdanına sahiptir ve iyi bir verim olmasını istiyorsanız o zaman kumu sevdiklerini bilmenizde önemlidir. Ataks tavuk fiyatları araştırması yaparken sizin tek dezavantajınız onların aşırı derece de yem tüketebileceklerini de bilginiz olmalıdır. Verimleri yüksek olduğu içinde üreticiler genelde bunu kendilerine sorun etmez çünkü yedikleri yemin hakkını rahatlıkla ve fazlasıyla verirler. Bir ataks tavuğu yetişkin bir hale geldiği zaman ağırlığı ortama 1300 – 2200 kilogram arasında olacaktır. Buda onların yetişkin hale geldiklerinde yumurtladıkları zaman L ve çift sarılı olarak yumurta bırakmalarını sağlar. Ataks tavuk fiyatları özellikle organik tavuk sektörü içerisinde çok fazla sorun edilmemektedir.

            Ataks Tavuk
   
          Ataks tavuk fiyatları tanımlanırken üreticiler arasında salma olarak de değerlendirilirler. Bu tavuğu meraya ve otlaklara bıraktığınız zaman kendi kendine yem bulabilme konusunda başarılı olmasından dolayı salma tavukçulukta önemi büyüktür. Ataks tavukları cins sıralamasına girdiğinde yumurta tavuğu olarak da belirtilebilir.
  Ataks tavuklarının beslenmiş oldukları ortama göre kendilerini de ayarlayabilmelerinden söz edecek olursak bu tavukların özelliklerini aşağıdaki gibi sıralamakta mümkün.
  • Yumurtaya başlama süresi.
  • Yaşam süresi.
  • Hastalıklara karşı gösterdiği direnç.
  • Üst düzey yumurta veriminin sürdürülebilirliği.
  • Özellikle tüy dönemlerinde ve kış aylarında toparlanarak tekrar yumurtaya başlama periyodu.
            Yukarıda da belirtilmiş olduğu gibi ataks tavuk üreticiliği noktasında tavuğun nasıl bir ortamda büyütüleceği de değerlendirilmesi gereklidir. Bu da üreticiler için önemli bir tavsiyede bulunacak olursak yumurta kalitesinin yüksek olmasını tercih ediyorsanız mutlaka bu tavukları salma olarak beslemenizde fayda vardır. Ek bir tavsiye verecek olursak yumurta sayısının da suni ortamda beslenen ataks tavuklara yakı olacaktır. Ama bu durumu yalnızca bu ırk için konuşmamak gerekiyor. Yumurta tavuğu olarak beslenen tüm tavuk ırklarında salma olarak yetiştirmesi tavuk üreticisi için avantajlı olacaktır.

         Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu yumurta üretimi gerçekleştirilecek ise ve bu işe ciddi bir yatırım yapılacaksa o zaman dikkat edilmesi gereken önemli husus bu tavukların mutlaka safkan olması gerekiyor. Bazı kişiler bu tavukları bir şekilde kırarak üretmişler ve bu da tavuğun üstün özelliklerinin ortadan kalkmasını sağlamıştır. Ataks tavuk fiyatları araştırması yaparken dediğimiz gibi tavuğun kalitesi göz önünde bulundurulması önemlidir.

  Ataks Tavuğu Beslenmesi
   
          Ataksların salma olarak beslenmesinin öneminden bahsettikten sonra Ataks tavuk çiftliği konusuna da değinmek gerekir. Ataksların bir arada çiftlikte beslenmelerinin ayrı ayrı ortamlarda beslenmelerinden daha verimli olacağı söylenebilir. Nitekim yapılan araştırmalar, aynı ırka mensup tavukların bir arada olduğu durumlarda yumurta verimlerinin önemli ölçüde arttığını ispatlar niteliktedir. Dolayısıyla, uygun kümeslerde ve doğru besin maddeleriyle beslenecek olan Ataks tavukları, üst düzey yumurta verimi ile besicinin elini bir hayli kuvvetlendirecektir.

  Ataks Tavuk Fiyatları ve Özellikleri
  • Bir ataks tavuğu günlük olarak 110–125 gram yem tükettiğini düşünürseniz yıllık yumurta üretiminde bu tüketiminde çok önemli olmadığını görebilirsiniz. Ataks tavuk fiyatları ile ilgili satın almadan önce tavuğun genel özelliklerine baktığımız zaman şu noktaları da sıralamanın faydalı olacağını söyleyelim.
  • Ataks tavuklar ortalama olarak 65–75 gram yumurtlar ve rendi de kahverenginin tonlarında olur.
  • Ataks tavuğunun gerekli bakımının yapılması önemli. Bunun içinde tavuktan üstün verim almak isteniyorsa aşılarının ve bakımlarının planlı bir şekilde yağılması gerekir. Bu sayede bir ataks ırkından 2–3 yıl kadar verim alınabilir.
  • Ataks tavuklarında beslenme önemlidir. Kötü bir beslenme söz konusu olduğu zaman 2 kilonun da altına düşebilecektir. 
  • Ataks tavuğunun yumurtacı bir tür olması nedeniyle yağ yapıcı besinlerden kesinlikle uzak tutulması gerekir.
        Yukarıda belirtmiş olduğumuz özelliklere baktığımız zaman şunu görebiliyoruz ki doğru bir besicinin elinde ve uygun koşullar oluşturularak baktığınız bir ataks tavuğundan üst düzey verimin yanı sıra uzun yıllar boyunca yüksek kazanç sağlayabilirsiniz.

  Ataks Tavuk Fiyatları

        Gerek yumurta, gerekse de süs tavukları fiyatları noktasında piyasada birçok farklı fiyat aralığı bulmak mümkündür. Ataks tavuk alıcılarının dikkat etmesi gereken yani Ataks tavuk fiyatları noktasında belirleyici olan temel noktalar;
  • Ataks ırkının yetiştirilmiş olduğu alanda hijyenin yerinde olması gerekir.
  • Ataks tavuk beslenmesinde hangi yemi kullandığınız
  • Salma ya da suni olarak yetiştirilmesi
   
   
   
   


Site ici arama